Almanya’dan maymun çiçeği hamlesi! 40 bin doz aşı sipariş edildi

24 Mayıs 2022 Salı

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, hızla yayılan maymun çiçeği virüsüne karşı önlem almak amacıyla 40 bin doz çiçek hastalığı aşısı sipariş edildiğini duyurdu.

Almanya, Avrupa ve Amerika’da hızla yayılan maymun çiçeği virüsüne karşı önlem aldı. Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler ile düzenlediği basın toplantısında, Bavarian Nordic şirketine ait 40 bin doz çiçek hastalığı aşısı sipariş ettiklerini ifade etti.

Enfekte olan kişiler için 21 günlük karantinanın şimdilik yeterli olacağını söyleyen Lauterbach, “Enfeksiyonlar daha da yayılırsa, bu noktada henüz tavsiye edilmeyen ancak gerekli olabilecek aşılar için hazırlıklı olmak isteyeceğiz” dedi.

Maymun çiçeği salgınının kontrol altına alınabileceğini ve yeni bir pandemiye dönüşmeyeceğini belirten Lauterbach, erken müdahalenin patojenin toplumlara yerleşmesini engelleyebileceğini ifade etti. Basın toplantısında söz alan RKI Başkanı Lothar Wieler ise, ülkede şu ana kadar 5 maymun çiçeği vakasının tespit edildiğini ve tüm hastaların erkek olduğunu belirtti.

Maymun çiçeği virüsü yayılıyor! Avrupa’da bir ülkede daha görüldü

Benzer Haberler