Almanya’dan İran’a ‘kınama’

Yayın tarihi: 14 Nisan 2024 Pazar 4:30 am - Güncelleme: 14 Nisan 2024 Pazar 4:30 am

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un, İran’ın İsrail’e yönelik hava saldırılarını şiddetle kınadığı bildirdi.

İsrail yanlısı tutumuyla bilinen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsrail’e İHA ve füzelerle hava saldırısı düzenleyen İran’ı kınadı.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, yaptığı yazılı açıklamada, “Şansölye Olaf Scholz, Tahran’daki rejimin bu gece İsrail topraklarına başlattığı ağır hava saldırılarını şiddetle kınadı. Bu sorumsuz ve hiçbir şekilde haklı çıkarılmayacak saldırıyla İran bölgede geniş kapsamlı yangını riske ediyor.” ifadelerini kullandı.

Almanya’nın bu zor zamanlarda İsrail’in yanında olduğunu aktaran Hebestreit, şimdi G7’deki ortaklar ve müttefiklerle başka tepkiler üzerinde görüşeceklerini kaydetti.

Scholz, 16 Nisan’a kadar Çin’e yapacağı 3 günlük ziyarete bugün başlayacak. Alman basınındaki haberlere göre, Scholz, ziyaretin ilk durağı Chongqing kentine ulaştı. Yarın Şanghay’a geçecek olan Scholz, ziyaretin üçüncü günü Pekin’de Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşecek.

İran İsrail’e İHA saldırısı başlattı, Hizbullah Demir Kubbe’yi vurdu

Kaynak: TELE1