Almanya’da yeni kabine! Cem Özdemir’e görev

8 Aralık 2021 Çarşamba

Almanya’da yeni kabine! Cem Özdemir’e görev

Almanya’da SPD, Yeşiller ve FDP’nin kurduğu ‘Trafik Lambası Koalisyonu’ hükümetinin kabinesi belli oldu. 

Almanya’da Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller partisinin ardından Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) de bakan adaylarını açıklaması ile Olaf Scholz’un başbakanlığında kurulan üçlü koalisyon hükümetinde yer alacak isimler belli oldu.

Bugün yemin ederek görevine başlayacak olan Scholz’un ardından Bakanların da yemin ederek göreve başlaması bekleniyor.

YENİ KABİNEDE KİMLER VAR?

Başbakan: Olaf Scholz (SPD)

Merkel hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı olarak görev yapan 63 yaşındaki Olaf Scholz, Almanya tarihinde başbakanlık görevini üstlenecek dördüncü SPD’li siyasetçi.

Başbakanlık Müsteşarlığı: Wolfgang Schmidt (SPD)

Merkel hükümetinde Maliye Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yapan 51 yaşındaki Schmidt, hükümetin çalışmalarının koordinasyonundan sorumlu olacak.

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı: Hubertus Heil (SPD)

49 yaşındaki Hubertus Heil, çalışma ve sosyal işler bakanlığı görevine devam edecek. Heil, Merkel hükümetinde de aynı görevde yer alıyordu.

Dışişleri Bakanlığı: Annalena Baerbock (Yeşiller)

Seçimlerde Yeşillerin başbakan adayı olan Annalena Baerbock, yeni kabinede Dışişleri Bakanı olarak görev yapacak. Baerbock, Almanya’da bu görevi üstlenen ilk kadın siyasetçi olarak tarihe geçiyor. Çin ve Rusya’ya karşı daha sert bir tavır takınması beklenen Baerbock, Rus doğal gazını Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya taşıyan Kuzey Akım 2 projesini de durdurmayı tercih edebilir.

İçişleri ve Yurt Bakanlığı: Nancy Faeser (SPD)

51 yaşındaki Nancy Faeser, içişleri bakanlığı görevini üstlenecek ilk kadın olacak. Faeser, demokrasiyi tehdit eden başlıca unsurlardan biri olan aşırı sağcılık ile mücadeleye ağırlık vereceğini belirtmişti.

Savunma Bakanlığı: Christine Lambrecht (SPD)

Son Merkel hükümetinde Adalet Bakanı olarak görev yapan 56 yaşındaki Christine Lambrecht, Scholz hükümetinde savunma bakanlığını üstlenecek. Lambrecht, 2013 yılından beri Ursula von der Leyen ve Annegret Kramp-Karrenbauer’in ardından bu görevi üstelenecek üçüncü kadın siyasetçi olacak.

Sağlık Bakanlığı: Karl Lauterbach (SPD)

Yeni kabinede Sağlık Bakanı olarak 58 yaşındaki Karl Lauterbach görev yapacak. Almanya’da koronavirüs salgının başından beri görüşlerine başvurulan, sıklıkla televizyonlardaki açık oturumlara davet edilen epidemiyoloji uzmanı Lauterbach’ın sağlık bakanlığına aday gösterilip gösterilmeyeceği merakla bekleniyordu. Lauterbach’ın Scholz tarafından tercih edilmeyen bir isim olduğu iddia ediliyordu.

İmar Bakanlığı: Klara Geywitz (SPD)

Kabinede Almanya’nın doğu eyaletlerinden yer alacak iki isimden biri olan Klara Geywitz, imar bakanlığını üstlenecek.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı: Svenja Schulze (SPD)

53 yaşındaki Svenja Schulze, yeni kabinede ekonomik işbirliği ve kalkınma bakanlığını üstlenecek. Schulze, Merkel hükümetinde Çevre Bakanı olarak görev yapıyordu.

Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı: Robert Habeck (Yeşiller)

Yeşiller Eş Bakanı Robert Habeck’in ekonomi ve iklim koruma bakanlığı görevini üstlenecek. DW Türkçe’nin haberine göre, Almanya’da bugüne kadar bulunmayan İklim Koruma Bakanlığı Yeşiller’in baskısıyla Ekonomi Bakanlığı’na ilave edildi.

Aile, Kadın ve Gençlik Bakanlığı: Anne Spiegel (Yeşiller)

Baerbock ile birlikte kabinedeki en genç siyasetçilerden biri olan 40 yaşındaki Anne Spiegel, Aile, Yaşlıler, Kadın ve Gençlik Bakanı olarak görev yapacak

Çevre ve Doğa Koruma Bakanlığı: Steffi Lemke (Yeşiller)

Yeni kabinede Çevre, Doğa Koruma, Nükleer Güvenlik ve Tüketiciyi Koruma Bakanı olarak 53 yaşındaki Steffi Lemke görev yapacak.

Gıda ve Tarım Bakanlığı: Cem Özdemir (Yeşiller)

Yeşiller’in eski Eş Başkanı Cem Özdemir, yeni kabinede Gıda ve Tarım Bakanı olarak görev yapacak. 55 yaşındaki Özdemir, kabinedeki tek göçmen kökenli bakan olacak. Partinin “gerçekçi” kanadından olan Özdemir’in bakanlığı parti içinde tartışmalara açarken, Özdemir Yeşiller meclis grup Eş Başkanı Anton Hofreiter yerine aday gösterildi.

Maliye Bakanlığı: Christian Lindner (FDP)

Koalisyon görüşmelerinin başından itibaren maliye bakanlığını istediği basına yansıyan FDP’den 42 yaşındaki FDP lideri Christian Lindner görevi üstlenecek.

Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanlığı: Volker Wissing (FDP)

Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanlığını FDP Genel Sekreteri Volker Wissing üstlenecek.

Adalet Bakanlığı: Marco Buschmann (FDP)

Adalet bakanlığını 44 yaşındaki Marco Buschmann üstlenecek. Buschmann, 2009 yılına kadar Düsseldorf’ta avukatlık yapıyordu.

Eğitim Bakanlığı: Bettina Stark-Watzinger (FDP)

Eğitim ve araştırma bakanlığını üstlenecek Bettina Stark-Watzinger, FDP’den kabinede yer alacak tek kadın bakan. Almanya genelinde pek tanınmayan bir siyasetçi olan 53 yaşındaki Stark-Watzinger, Mayıs ayında parti yönetimine seçilmişti.

Almanya’nın yeni başbakanı belli oldu

Benzer Haberler