Almanya’da Türk terziler maske mesaisinde

27 Nisan 2020 Pazartesi

Almanya’da Türk terziler maske mesaisinde

Mehmet Tanlı | Almanya

Almanya’da diğer ülkelerin ihracatı yasaklaması nedeniyle bir Maske kıtlığı yaşanıyor. Yaşanan maske sıkıntısı sonrası Almanya’da yaşayan terziler, diğer işlerini bırakıp maske dikimine ağırlık verdi.

Almanya’da bugünden itibaren en büyük eyalet olan Kuzey Ren Vesfalya’da da ( NRW) maske takma zorunluluğu başladı. Bundan daha önce de Almanya’nın diğer bir çok eyaletinde alışverişte, toplu taşıma araçlarında, devlet dairelerini ziyaretlerde koronavirüs salgını nedeniyle maske taşıma zorunluluğu bulunuyordu. Şimdi bu eyaletlere NRW de katıldı.

Almanya’da diğer ülkelerin ihracatı yasaklaması nedeniyle bir Maske kıtlığı yaşanıyor. İhraç edilen tıbbi maske ya da diğer malzemelerde zaten öncelikli olarak sağlık personeline dağıtılıyor. Vatandaşlar farklı farklı kanallardan maskeye ulaşıyorlar. Almanlar ve bizim göçmenler önemli süpermarket zincirlerinin maske satışı yapamayacağını açıklamasından sonra maskelerini genelde eczanelerden, Drogerilerden ya da Türk terzilerinden temin ediyorlar…

İşte bu Terzilerden biriside Almanya’nın Vestfalen bölgesinde 15 bine yakın Türkiyeli’nin yaşadığı eski madenci kenti Hamm’da ailesiyle birlikte terzilik yapan Malatyalı Yusuf Acar.

‘KADINLAR VE ERKEKLER İÇİN FARKLI FORMATLAR, FARKLI RENKLER KULLANABİLİRİZ’

Hamm Wilhelm Strassedeki Kaufland’ın bulunduğu pasajda terzilik yapan Yusuf Acar yükselen kumaş fiyatlarından dolayı kumaş bulmada zorluk yaşadıklarını belirterek konuyla iligili olarak şunları söyledi:

”Maskeye mecburi taşıma uygulamasından sonra müşterilerden, vatandaşlardan inanılmaz bir talep var. Biz de bu nedenle hemen hemen tüm diğer işleri bıraktık maske yapımına odaklandık diyebilirim. Genelde pamuklu kumaştan büzgülü bir şekilde kadınlar ve erkekler için farklı format ve renklerde, yıkanıp tekrar kullanılabilen maskeler dikiyoruz. Çocuklar için de talep halinde farklı motifler kullanabiliriz.”

Hamm ve çevresinde oturan ve maske almak isteyen yurttaşlarımız Yusuf Acar’ın eşi ve kızı ile birlikte diktiği Maskeleri 5 Euro’ya ailenin terzi dükkanından önce ısmarlayarak temin edebilirler.

 

Benzer Haberler