Almanya’da mezarlıklara ırkçı saldırı

4 Ocak 2022 Salı

Mehmet Tanlı | Almanya

Müslümanların Mezar taşları kırıldı, bitkiler kökünden söküldü ölülerin akrabaları şokta, güvenlik birimleri olayı araştırıyor.

Almanya’da ırkçılık yeni yıl ya da yılbaşı dinlemiyor. Almanya’nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinin 95 bin nüfuslu ‚‘‘orman şehri‘‘ Iserlon merkez mezarlığında yine müslümanların mezarları tahrip edildi. Iserlohn ve çevresinde de okunan, eyaletin önemli gazetelerinden Westfälischer Rundschau (WR) gazetesinde Jennifer Katz‘ ın haberine göre Pazar günü Iserlohn şehri merkez mezarlığında aralarında bir çok Almanın‘ da bulunduğu yaklaşık 300 kişi mezarların tahrip edilmesini, ırkçılık ve hoşgörüsüzlüğü protesto etti, anma düzenledi..

Hatırlanacak olursa , yılbaşı gecesi bilinmeyen ama tahminen ırkçı kişiler tarafından aynı geçen yılbaşındaki gibi Iserlohn büyük şehir mezarlığının Müslüman kesimindeki 30 mezarın mezar taşları yıkılmış, mezarlar tahrip edilmişti. Devlet güvenlik polisi de ölülerin huzurunun bozulması nedeniyle Cumartesi öğleden sonradan beri soruşturma yürütüyordu. Mezarları yıkılan ölülerin Akrabaları, Cumartesi öğleden sonra erken saatlerde mezar taşlarının, bitkilerin ve süslemelerin tahrip olduğunu fark ederek polise ihbar etmişti.

Bu çirkin ırkçı saldırıda aralarında Türk kökenliler ve diğer müslüman milletlerden insanların yattığı yaklaşık 30 mezarlık tahrip edilmiş bu kişilerin akrabaları ve arkadaşları, Facebook gönderileri aracılığıyla Iserlohn ve çevresindeki müslüman halkı hızla bilgilendirmişti. Kırılan mezar taşları ve etrafa dağılan nesneleri görenler son derece endişeye düşmüş bazıları
ağlamış, bazıları da yorum yapmaktan kaçınmıştı. Dedesi mezarlığın etkilenen bölümünde gömülü olan 29 yaşındaki Jusef Halla, “Bu insanlık dışı bir olay . Bunun siyaset veya dinle ilgisi yoktur. Böyle bir şeyin ikinci kez olacağını kırmızı çizginin aşılacağını hiç düşünmemiş , beklememiştim. ”Mezarlar on yıldan fazladır orada, ortada ama daha önce böyle bir şey olmamıştı.‘‘ derken ancak diğer protestocular, vandalizmin bu kadar olmasa da geçen yıl da yaşandığını belirttiler.

Maddi değil manevi tahribat çok büyük Ditib cemaatinden temsilcilerin yanı sıra Iserlohn Uyum meclisi üyesi Ercan Atay da yıkımı görmeye gelenler arasındaydı. Burada olanlar şok edici. Bunun İslam'a değil, insanlığa yönelik bir saldırı olduğunu düşünüyorum. Bu kişilerin böyle bir şeyi yapmaları içinruhen hasta olmaları gerekir.” Dedi. Devamla: “Bu, mezarlıklara veya ibadethanelere saldırmak bizim kırmızı çizgimizdir. Bu çirkin eylem ölülerin Akrabaları için olduğu kadar akraba olmayanlar için de inanılmaz acı verici bir durum.‘‘. İlk hasarı geçici olarak kaldıran ölü yakınları defalarca maddi hasarla ilgilenmediklerini ama manevi tahribatın büyük olduğunu vurguladılar.

Mezarları tahrip edilenlerin Polise gidip şikayette bulunan akrabaları Hagen polis memurları tarafından kendilerine iyi davranılmadığını ve bundan hiç bir şey çıkmayacağını, suçluların
bulunmayacağını iddia ettiler.

Konuyla ilgili bilgi verebilecek tanıkların polis telefonunu arayıp iletişime geçmeleri rica edildi. Polis ve Hagen Cumhuriyet Savcısı tarafından öğleden sonra yapılan ortak açıklamada, Şu anda basına daha fazla bilgi veremeyeceğiz”; denildi.

Mezarlıklar her ülkede belki de kültürde “kutsal alanlar” veya tabu alanları olarak da kabul edilebilirler. Almanya‘ da ne yazık ki her yıl bir çok yerde Yahudi ve Müslümanların mezarlıkları tahrip
ediliyor, İnanç merkezleri Camiler, Sinagoglar saldırıya uğruyor. Irkçılık karşıtı büstler, anıtlar yıkılmakta olup ırkçı sözler yazılmaktadır. Bu da maalesef diğer Almanya‘nın bir yüzü, gerçeği.
Yakınlarının mezarları tahrip edilen yurttaşlarımıza buradan geçmiş olsun diyoruz.

Foto; Michael May

Benzer Haberler