Almanya’da Charlie Hebdo protestosu yasaklandı

5 Kasım 2020 Perşembe

Almanya’da Charlie Hebdo protestosu yasaklandı

Almanya’nın Frankfurt kentinde Hz. Muhammed karikatürleri yayımlayan Fransız Charlie Hebdo dergisini protesto amacıyla 7 Kasım’da yapılması planlanan gösterinin yasaklandığı belirtildi.

Alman basınında yer alan haberlere göre Frankfurt Belediye Meclisi’nde kentin güvenlik işlerinden sorumlu Markus Frank’ın yaptığı açıklamada, cumartesi günü yaklaşık 200 kişinin katılması beklenen Charlie Hebdo gösterisinin Frankfurt’ta kamu düzeni ve güvenliği için tehdit oluşturduğunu savundu.

“TAHAMMÜL EDİLEMEZ”

Sputnik’te yer alan habere göre, Fransa ve Avusturya’da meydana gelen terör saldırılardan sonra Avrupa’da, terör kurbanlarının yakınlarıyla birlikte yas tutulduğunu belirten Frank, “Tam bu sırada özgür ve dünyaya açık kentimizde hiciv dergisi Charlie Hebdo’ya karşı bir gösteri düzenlenecek olmasını tahammül edilemez buluyorum” ifadesini kullandı. Frank, bunun terör saldırılarında hayatlarını kaybedenlerin yakınlarının duygularını da inciteceğini söyledi.

Toplanma hakkı ve ifade özgürlüğünün yüksek değerler olduğunu aktaran Frank, ancak toplumsal barış konusundaki sorumluluğun ve ortak değerlerin gerilimin daha fazla artmasına izin vermemeyi gerektirdiğini kaydetti.

Benzer Haberler