Almanya’da aşı olanlar için flaş karar

7 Mayıs 2021 Cuma

Almanya’da aşı olanlar için flaş karar

Almanya’da aşılananlar ve koronavirüsü yenip sağlığına kavuşanların bazı yasaklardan muaf tutulması için hazırlanan yasa tasarısı Federal Konsey’den geçti.

Almanya’da korona virüse karşı aşılananlar ile hastalığı atlatarak sağlığına kavuşanların bazı kısıtlamalardan muaf tutulması yönünde hazırlanan yönetmelik Bakanlar Kurulu ve Federal Meclis’in ardından Federal Konsey’de görüşüldü. Söz konusu yönetmeliğin Federal Konsey’de de onaylandığı bildirildi.

Kabul edilen yönetmeliğe göre, korona virüs aşısının her iki dozunu yaptıran ve iyileşen kişiler sosyal mesafe kuralından ve sokağa çıkma yasağı uygulanan bölgelerde yasaktan muaf tutulacak, sosyal mesafesiz şekilde birbirleri ile görüşebilecek. Yeni uygulama kapsamında söz konusu kişilere mağaza ve kuaförlere de teste ihtiyaç duymadan girebilme hakkı tanınacak.

Muafiyet tanıyan yasal düzenlemeye koalisyon hükümetini oluşturan Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) yanı sıra muhalefetteki Yeşiller ve Sol Parti de destek vermişti.

Almanya’da korona virüs salgınında toplam vaka sayısı 3 milyon 491 bin 988’e, toplam can kaybı ise 84 bin 410’a ulaştı.

Koca ‘aşı nerede’ sorusuna yine cevap vermedi

Benzer Haberler