Almanya Rusya’dan enerji ithalatının tamamen yasaklanmasına karşı

13 Mart 2022 Pazar

Almanya Rusya’dan enerji ithalatının tamamen yasaklanmasına karşı

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, ülkesinin yıl sonuna kadar kömür ve petrol konusunda Rusya bağımlılığını kırabileceklerini fakat doğal gazı reddetmenin “zor” olduğunu açıkladı. Habeck, Avrupa Birliği’nin Rusya’dan enerji ithalatını tamamen yasaklamasına da karşı olduğunu açıkladı.

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, ülkesinin Rus enerji bağımlılığı hakkında konuştu. Robert Habeck, yıl sonuna kadar Rus petrolünden  bağımsız hale gelmek istediklerini fakat doğal gazı reddetmenin en zoru olduğunu bildirdi.  Hükümetin Rus enerji bağımlılığından kopmak için yoğun çalışmalar yaptığını belirtti.

Bakan Habeck, Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung gazetesine verdiği röportajda “Her gün, hatta her saat, Rusya’dan ithalata veda ediyoruz. Sonbahara kadar Rus kömüründen tamamen vazgeçmeyi planlıyoruz. Yıl sonuna kadar neredeyse Rus petrolünden bağımsız hale gelebiliriz. Ancak en zoru Rus gazını reddetmek.” dedi.

RUSYA’DAN ENERJİ İTHALATININ DURDURULMASINA KARŞI

Robert Habeck, Avrupa Birliği tarafından Rusya’dan enerji ithalatının tamamen yasaklanmasına karşı olduğunu, bunun gelecek kış arz kıtlığına yol açacağını ve enflasyonu artıracağını ifade etti.

Euronews’in aktardığına göre; Yakında önemli sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatçıları Norveç ve Katar başta olmak üzere LNG ve hidrojen üreten ülkeleri ziyaret edeceğini bildiren Habeck, kısa vadede LNG, orta vadede ise hidrojen ithalat seçeneklerini genişleteceklerini belirtti.

Rus doğal gazına bağımlılığı azaltmak için Almanya’da inşa edilecek iki LNG terminalinin 2 yıl içinde faaliyete geçmesi bekleniyor. Terminaller Brunsbüttel ve Wilhelmshaven kentlerinde inşa edilecek.

Almanya, ihtiyacı olan doğal gazın yüzde 55’ini, ham petrolün yüzde 35’ini ve kömürün yüzde 45’ini Rusya’dan alıyor.

KIRIM’DAN BU YANAN ALMANYA 170 MİLYOR EURO ENERJİ İTHALATI YAPTI

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanlığı verilerine göre, Rusya’nın Kırım’ı ilhakından (2014) bu yana Almanya, Rusya’dan 170 milyar euroluk enerji ithalatı (doğal gaz, kömür ve petrol) yaptı.

Rusya, Ukrayna’ya askeri müdahalesi nedeniyle ağır bir yaptırım dalgasıyla karşı karşıya kaldı. Batı ülkeleri, Rusya’ya ağır ekonomik bedeller ödetmek için özellikle finans alanında çok sayıda yaptırımı yürürlüğe koydu. Bu yaptırımlardan dolayı Batılı şirketler için Rusya’da faaliyet göstermek giderek daha zor hale geldi. ABD ve İngiltere, 8 Mart’ta Rusya’dan petrol ithalatını durduracaklarını açıkladı.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği ülkelerinin Rus enerji bağımlılığından kopmak için çabalarının farkında. Bakanlık, sert bir yüzleşmeye hazır olduklarını bildirdi.

Rusya’dan AB’ye doğal gaz resti!

Benzer Haberler