Almanya Hizbullah’ı terör örgütü ilan etti

30 Nisan 2020 Perşembe

Almanya Hizbullah’ı terör örgütü ilan etti

Almanya İçişleri Bakanlığı, bugün yapılan açıklama ile Hizbullah’ı terör örgütü ilan ederek, ülkedeki faaliyetlerini yasakladı.

Almanya İçişleri Bakanlığı, Twitter üzerinden paylaşılan mesaj ile Hizbullah’ı yasa dışı ilan ederek, faaliyetlerini sonlandırdı. İçişleri Bakanlığı’nın mesajında Hizbullah’ın terör örgütü ilan edildiği de belirtildi.

Polis sabah saatlerinde ülkenin farklı noktalarına baskın düzenleyerek Hizbullah adına çalışanları gözaltına almıştı. Alman güvenlik yetkilileri, ülkede yaklaşık 1050 Hizbullah üyesi olduğunu tahmin ediyor.

Twitter’dan Hizbullah hamlesi

İçişleri Bakanlığı sözcüsü, “İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Hizbullah’ı Almanya’da terör örgütü ilan etti” mesajını paylaştı.

Hizbullah’ın askeri kanadının faaliyetleri ve propaganda çalışmaları Almanya’da 2013 yılında yasaklanmıştı.

210 bin öğrenci tarikat okulunda: Bazılarının Hizbullah ile bağlantıları var

Hizbullah’ın faaliyetleriyle ilgili kısıtlama isteyen ve İslam karşıtı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) tarafından hazırlanan başka bir tasarı, geçen haziran ayında meclisteki diğer partilerin oylarıyla reddedilmişti. Hizbullah’ın amacının “İsrail’in imhası” olduğunu savunan AfD, Hizbullah’a bağlı dernek ve camilerin hayır işleri yoluyla para toplama işlemlerinin ‘teröre destek’ olarak sınıflandırılmasını talep etmişti.

Benzer Haberler