Almanya da Ülkücü Hareket’in yasaklanmasını istiyor

6 Kasım 2020 Cuma

Almanya Federal Meclisi’nde bulunan muhalefet partilerinden Sol Parti, Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu’nun yasaklanmasını istedi. Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen, “Federal Hükûmet derhal Fransa örneğini izlemeli ve ‘Bozkurtların’ çatı örgütü olan Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu’nu (ADÜTDF) yasaklamalı” dedi.

Fransız hükûmetinin ‘Bozkurtlar’ın faaliyetlerini yasaklaması üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama yapılmıştı. Açıklamada ‘Bozkurtlar’ isimli bir hareket olmadığı belirtilmiş, bu isimli bir oluşum için “hayal ürünü” nitelemesi yapılmıştı.

Ankara’nın bu nitelemesine değinen Sevim Dağdelen, ülkücü hareketin “bir hayal ürünü” olmadığını “ADÜTDF bünyesindeki yaklaşık 170 yerel dernek ve 7 bin üyesiyle en büyük aşırı sağcı, anayasa düşmanı örgütlerden biri” olduğunu, “Kürtlere, Ermenilere, Alevilere, Yunanlara ve Yahudilere karşı tahriklerle Almanya’da kutuplaşmaya ve parçalanmaya hizmet ettiğini” söyledi.

“Bozkurtlar, İslamcı iktidar partisi AKP’nin koalisyon ortağı olan, sağcı Türk partisi Milliyetçi Hareket ile ve farklı düşünenleri takip eden ve terörize eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çevresinin bir bölümüyle yakından ilişkilidir” diyen Dağdelen “İslamcı ve faşist örgütlere sıfır tolerans gösterilmelidir” ifadesini kullandı.

YEŞİLLER VE AfD’DE KAPATILMASINI İSTEDİ

DW’de yer alan habere göre, Yeşiller Partili Milletvekili Cem Özdemir, Irene Mihalic ve Konstantin von Notz da Almanya Yazıişleri Ağı’na konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yeşiller Partili Milletvekilleri “Federal Hükümet ultramilliyetçi Türk örgüt Bozkurtları yasaklamak zorunda” diyerek, ‘Bozkurtlar’ın Erdoğan’ın “kolu olduğunu” savundu.

Konunun partiler üstü olduğunu vurgulayan üç milletvekili Alman Federal Meclisi’nde ‘Bozkurtların yasaklanması için’ diğer partilerle ortak bir inisiyatif geliştireceklerini söyledi.

Sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) Partisi Meclis Grup Başkanı Alexander Gauland da ‘Bozkurtlar’ı, “Erdoğan’ın aşırılık yanlısı askerleri” olarak niteledi. Grubun yasaklanmasının Almanya açısından gecikmiş bir karar olduğunu söyleyen Gauland “Fransa burada demokrasi ve özgürlük mücadelesi bakımından bir örnek oluşturuyor” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Fransa İçişleri Bakanı Gérarld Darmanin pazartesi günü Bakanlar Kurulu kararı ile “aşırı milliyetçi” ve “paramiliter” bir hareket olduğu gerekçesiyle “Bozkurtların” Fransa’daki faaliyetlerinin yasaklandığını duyurmuştu.

Fransız hükûmeti, Bozkurtlar hareketini yasakladığını açıkladı

Benzer Haberler