Almanya Aile Bakanı Anne Spiegel istifa etti

11 Nisan 2022 Pazartesi

Almanya Aile Bakanı Anne Spiegel istifa etti

Almanya Aile Bakanı Anne Spiegel görevinden istifa etti. Spiegel’in geçen yıl ülkede meydana gelen sel felaketi sırasında tatile gittiği ortaya çıkmıştı.

Almanya Aile Bakanı Anne Spiegel, geçen yıl ülkede meydana gelen sel felaketinde tatile gittiğinin ortaya çıkması üzerine yapılan siyasi baskılar sonrası görevi bıraktı.

Spiegel’in Bakanlık çalışanlarına yolladığı e-postada “Bunu, büyük siyasi zorluklarla karşı karşıya olan makama zarar gelmesini önlemek için yapıyorum” ifadesini kullandığı öğrenildi.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Omid Nouripour, Spiegel’in doğru bir adım attığını söyledi. Spiegel’in ‘siyasi arenada var olmayan bir şeffaflık ve açıklıkla hatalarını kabul ettiğini ve bu nedenle saygıyı hak ettiği’ni belirten Nouripur, “İstifa kararı doğru bir adımdı. Halefi için derhal bir teklif sunacağız” dedi.

Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Hoffman da yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Olaf Scholz’ün Aile Bakanı Anne Spiegel’in görevinden ayrılma kararını büyük saygıyla karşıladığını bildirdi.

2021 yazında o dönem Rheinland-Pfalz Eyalet Çevre Bakanı olan Spiegel, 134 kişinin öldüğü sel felaketinde 4 haftalığına tatile çıktığının ortaya çıkması üzerine kamuoyundan yoğun eleştiri almıştı. Spiegel eleştiriler üzerine özür dilemiş ancak istifa etmemişti.

 

Benzer Haberler