Alman vatandaşlığı alanların sayısı rekor kırdı! Başı Suriyeliler çekti

31 Mayıs 2023 Çarşamba

Almanya’da vatandaşlık alan yabancıların sayısı geçen yüzde 28 artarak rekor kurdu. Vatandaşlık alanların dörtte birinden fazla Suriyeliler oldu. Suriyelileri de Türkler takip etti.

Almanya’da Federal İstatistik Ofisi’ne göre 2022’de 168 bin 500 kişiye vatandaşlık verildi. Bu rakam 2002’den beri gerçekleşen en yüksek sayı. Bunların 48 bin 300’ü yani yüzde 29’u Suriyeliydi.

7  KATINA ÇIKTI

2014 ile 2016 yılları arasında Almanya’ya göç eden insanların bir kısmı vatandaşlık şartlarını yerine getirdiğinden, bu rakam bir önceki yılın iki katından fazla ve 2020’dekinin yedi katına çıktı.

Bu kişiler artık Almanca konuşabilen ve finansal olarak kendi ayakları üzerinde durabilen başvuru sahiplerini içeriyor.

Alman vatandaşlığı için insanların en az sekiz yıl Almanya’da yaşamış olmaları şartı var, ancak bu eşler ve çocuklar için geçerli değil.

Bunun yanı sıra çok iyi dil bilgisi, mesleki başarılar veya sivil katılım gibi “özel entegrasyon başarıları” gösteren kişilerde bu süre altı yıla indirilebiliyor.

Geçen yıl bu yolla 23 bin 100 kişi “erken” vatandaşlık aldı. Bu sayı 2021’dekinin neredeyse iki katı ve bunların da yüzde 60’ı Suriyeli.

Türk vatandaşları ise Suriyelilerin ardından geçen yıl Alman vatandaşlığı kazanan en büyük ikinci grup oldu.

VATANDAŞLIK ALAN UKRAYNALILAR ÜÇ KAT ARTTI

İstatistik ofisi, geçen yıl 5 bin 600 Ukraynalı’nın da Alman vatandaşlığı kazandığını, bunun bir önceki yıla göre yaklaşık üç kat daha fazla olduğunu söyledi.

Almanya’nın sosyal liberal hükümeti, vatandaşlık alma kurallarını hafifleterek, insanların bir Alman pasaportu almadan önce ülkede yaşamaları gereken süreyi sekiz yıldan beş yıla indirmeyi planlıyor. “Özel entegrasyon başarıları” olan kişiler için de bu süre üç yıla düşecek.

ÇİFTE VATANDAŞLIĞA KISITLAMALAR KALKACAK

Hükümet ayrıca çifte vatandaşlığa sahip olma konusundaki kısıtlamaları kaldırmayı da planlıyor.

Şu anda Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve İsviçre dışındaki ülkelerden gelen kişiler, Alman vatandaşlığını kazandıklarında önceki vatandaşlıklarından vazgeçmek zorunda.

Muhafazakar ve aşırı sağ muhalefet partileri bu planları sert şekilde eleştiriyor. Parlamentonun ise bu düzenlemeleri ne zaman değerlendireceği henüz belli değil.

Almanya’da yaklaşık 84 milyonluk bir nüfus var.

 

 

Ümit Özdağ: Suriyeliler işgali kutluyor; siz AKP’liler neyi kutluyorsunuz?