Alman polisi, Celal Başlangıç’ı can güvenliği konusunda uyardı

22 Temmuz 2021 Perşembe

Alman polisi, Celal Başlangıç’ı can güvenliği konusunda uyardı

Alman polisi, gazeteci Başlangıç’ı can güvenliğinin tehlikede olduğu konusunda uyardı. Başlangıç’a, adının ‘yurt dışındaki Erdoğan karşıtlarından oluşan 55 kişilik listede yer aldığını’ söyledi.

Alman polisi, Köln kentine yaşayan Artı Gerçek ve Artı TV Genel Yayın Yönetmeni Celal Başlangıç’ı can güvenliği konusunda uyardı. Celal Başlangıç, “Evime gelen Alman polisleri bir üçüncü listeden bahsederek, yurt dışında yaşayan Erdoğan karşıtlarından oluşan 55 kişilik bir liste olduğunu ve adımın bu listede yer aldığını söyledi” dedi. Öte yandan, Berlin’deki evinde 7 Temmuz’da saldırıya uğrayan Artı Tv programcısı Erk Acarer de yeniden tehdit edildi.

Erk Acarer, 7 Temmuz’da da Almanya’nın Berlin kentinde bulunan evinin bahçesinde üç kişinin yumruklu ve bıçaklı saldırısına uğramıştı. Ardından ‘jitemkurt’ adlı hesap, Avrupa’da yaşayan 21 muhalif gazeteci, sanatçı, aydın ve yazar hakkında infaz listesinin olduğunu ve öldürülecekleri yönünde paylaşımlarda bulunmuştu. Yapılan paylaşımda ellerinde ölüm kararı alınmış bir listenin olduğu, ‘arkanıza dikkat edin’ gibi tehditlerde bulunulmuştu. HDP Milletvekili Alican Önlü, söz konusu listeyi Meclis gündemine taşıyarak, soru önergesi sunmuştu.

Listede adı bulunan gazetecilerden Celal Başlangıç ise Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada, iki kriminal Alman polisinin 16 Temmuz cuma günü Köln’de yaşadığı eve gelerek can güvenliğinin tehlikede olduğu konusunda kendisini uyardıklarını, yakın zamanda gündeme gelen ‘infaz listesi’nin varlığını da doğruladıklarını söyledi. Başlangıç, “21 kişilik yayınlanan listedeki isimleri biliyorduk. Sonra 43 kişilik bir liste daha olduğu konusunda bir bilgi yayılmıştı ama bu listede yer alan isimler kimler bilinmiyordu. Evime gelen Alman polisleri bir üçüncü listeden bahsederek, yurt dışında yaşayan Erdoğan karşıtlarından oluşan 55 kişilik bir liste olduğunu ve adımın bu listede yer aldığını söyledi” dedi.

Benzer Haberler