Aliyev’den ‘barış’ vurgulu Türkiye mesajı

5 Ekim 2020 Pazartesi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev TRT Haber’e özel yaptığı açıklamada, “Muharebe daima devam etmeyecek. Tabii ki barış sağlanacak. Artık bu bölgede uzun vadeli dayanıklı barış sağlanmalı. Barış sürecinde Türkiye olmalıdır” diye konuştu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev TRT Haber’e özel açıklamalarda bulundu. Aliyev, “Azerbaycan Ordusu birçok yeri işgalden kurtardı. Öz topraklarımızı askerlerimizin gücüyle kurtarıyoruz 30 yıldır müzakereleri umutla sürdürdük. 30 sene boyunca Azerbaycan’a verilen sözler hayata geçmemiştir. Ermenistan bize topraklarımızdan çıkacağız takvimi sunmalı. Biz isteriz ki bu sorun barışçıl yollardan çözülsün. Ordumuzun başarılı operasyonu sırasında ateşkes isteniyor. Paşinyan özür dilemelidir. Ermenistan Başbakanı Paşinyan, ‘Karabağ Ermenistan’ın değil’ demelidir” ifadelerini kullandı.

Aliyev’in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Bu savaşa biz başlamadık, biz topraklarımızı savunuyoruz. Tovuz çatışmalarında Ermenistan topraklarına geçmedik. Tarihi adalet diyor ki, Karabağ Azerbaycan toprağıdır. Biz hep müzakere masasında olumlu tavır sergiledik. Ateşkesi sağlamak o kadar da kolay değil. Ateşkes tek taraflı sağlanmıyor. Şuan şiddetli çatışmalar var. Her iki taraf da talimat vermelidir. Bu zor bir süreçtir.”

“ATEŞKES SAĞLANABİLİR”

“Minsk grubu eş başkanları ve diğer ülkeler sağlarsa ateşkes sağlanabilir. Türkiye güçlü bir devlettir. Dünya çapında büyük kapasitesi vardır. Bizim komşumuzdur. Türkiye bu işlerde faal olmalıdır. Türk kardeşlerime teşekkürlerimi iletiyorum. Başta Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere. Türkiye’nin net tavrı çok önemli. Türkiye ‘biz Azerbaycan’ın yanındayız.’ dedi. Birçok başka aktörlere de bu bir uyarı oldu. Barış sürecinde Türkiye olmalıdır. Muharebe daima devam etmeyecek. Tabi ki barış sağlanacak. Artık bu bölgede uzun vadeli dayanıklı barış sağlanmalı.

“RUSYA HERHANGİ BİR TARAFI TUTMUYOR”

“Fransa kendini ayrı yere koyuyor, biz koymuyoruz. Bizi itham etti, bir devlet öz topraklarını fethedebilir mi? Fransa 93’te oy vermiştir. Kendi oyuna baksın. Bizi en çok destekleyen, net şekilde Türkiye olmuştur.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cesaretli açıklamaları birçok ülkeye uyarı olmuştur. Tüm kürsülerden biz birbirimizi destekliyoruz. Rusya ile bugün birçok alanlardaki ilişkiler çok yüksek seviyededir. 2 ülke de bu ülkeye strateji partnerlik ilişkisi açısından yaklaşmaktadır. Rusya bu meseleye ilişkin çok mesuliyetli ve büyük ülke gibi tavır gösteriyor. Olumlu mesajlar gelmektedir. Herhangi bir tarafı tutmuyor.”