Alışveriş merkezlerinin açılması kararının altından Berat Albayrak çıktı

25 Nisan 2020 Cumartesi

Alışveriş merkezlerinin açılması kararının altından Berat Albayrak çıktı

Alışveriş merkezlerinin 4 Mayıs’tan sonra açılması kararını Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın verdiği ortaya çıktı. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş, “Biz en erken 11 Mayıs’tan sonra açılabileceğini söyledik” dedi.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, AVM’lerin açılmasına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Altaş, AVM’lerin açılmasını Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın isteğiyle 4 Mayıs’tan sonra açılacağını belirtti.

Türkiye’de koronavirüsten can kaybı 2 bin 600’e yükseldi

ALBAYRAK İSTEDİ

Bakan Albayrak’ın 4 Mayıs’ta AVM’lerin açılmasını istediğini belirten Altaş, “Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati Bey ile 1 hafta önce görüştük. Bizi aradı ve ‘Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, 4 Mayıs’ta AVM’lerin açılmasını istiyor’ dedi. Biz de ‘4’ü çok erken yetişmesi mümkün değil, 11’inden sonra olabilir’ dedik. Gün aşırı bu konuyu konuşuyoruz kendileriyle. Oldukça ilginç bir noktadayız. AVM yatırımcılarının çoğu bayramdan sonra açalım görüşündeler” dedi.

Türkiye’de AVM’lerin açılış tarihi belli oldu

‘BİZ 11 MAYIS’TAN SONRA AÇILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİK’

Türkiye’de 436 faal durumda AVM olduğunu, bunların yüzde 25’inin yabancı yatırımcıya ait olduğunu belirten Altaş, “Yabancı sermayede en büyük iki grubumuz Multi ve Ece. Yaklaşık 20’ye yakın AVM’leri var. Yüzde 25 civarı yabancı sermaye var. Kapanan AVM’leri kamu kararıyla değil biz kendi aldığımız kararla kapattık. Biz AVM’leri Kamunun talebiyle ya da AVM’lerde bulunan perakendecilerin en az %50’sinin talebiyle açabiliriz. Tabi Bilim Kurulu eğer ‘olur’ der ise. Biz 11 Mayıs’tan sonra açmaya hazırız. AVM’nin ana kapısını açarız, ortak alanları kontrol ederiz ama onun dışındaki alanlarda perakendeciler faaliyet gösteriyor. Bizim korkumuz içerideki perakendecileri kontrol edememek” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler