Alibeyköy Barajı’na giden derede ‘zehir’ akıyor

3 Nisan 2022 Pazar

Alibeyköy Barajı’na giden derede ‘zehir’ akıyor

Sultangazi’de İstanbul’un en önemli su kaynaklarından Alibeyköy Barajı’na uzanan dere, kimyasal atıklar nedeniyle mavi ve yeşil tonlarda akıyor

 

Birçok fabrikanın bulunduğu bölgede, farklı renklerde akan derenin etrafı da çöplerle dolu. İSKİ’nin Atıksu Terfi Merkezi’nin hemen yanında bulunan derenin çevresinde hayvan ölümleri de yaşandığı öne sürüldü. Çevre sakinlerinden Hasan Tamar, “Büyük ihtimalle kot fabrikasından gelen su, başka bir şey düşünemiyoruz. Daha önce de yetkililer inceleme yaptı, kot fabrikasında birkaç ay ara verildi. Sonra yeniden başladı. Genellikle hafta sonları bu su daha çok oluyor” diye konuştu.

Sultangazi Cebeci Mahallesi Dökümcüler Sitesi’nden Alibeyköy Barajı’na kadar uzandığı belirtilen dere yine kimyasal atıklar nedeniyle mavi, yeşil ve siyah tonlarda akmaya başladı.

Birçok fabrikanın bulunduğu bölgede, artarak farklı renklerde akan derenin etrafı çöplerle doldu. İSKİ’nin Atıksu Terfi Merkezi’nin hemen yanında bulunan derenin çevresinde hayvanların da zarar gördüğü belirtildi. Derenin renk değişiminin, çevredeki kot yıkama atölyesinin atıklarını dereye boşaltmasından kaynaklı olduğu düşünülüyor.

 

AŞIRI DERECEDE KOKU YAYIYOR

Yaklaşık 10 senedir Sultangazi’de esnaf olan Hasan Tamar, kötü kokulardan rahatsız olduğuna dikkat çekerek, “Bazen aşırı derecede koku yayıyor. Aşağıda su arıtma tesisi var, içtiğimiz suların içine karışabilir. Belediyenin su arıtma tesisi var, ona da karışabilir” dedi.

Alibeyköy Barajı doldu ayıp su yüzüne çıktı!

 

Benzer Haberler