Ali Mahir Başarır’dan Merdan Yanardağ’ın tutukluğuna itirazın reddine tepki

5 Temmuz 2023 Çarşamba

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, TİP’ten Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay’ın tutukluluğunun sona ermemesine ve TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın tutukluluğuna itirazın reddedilmesine tepki gösterdi.

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır TBMM’de yaptığı açıklamada TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tutukluluğunun devam etmesine tepki gösterdi. Başarır, “Can Atalay, bugün 49. gün aramızda değil. Odası var, danışmanı var. Meclis’te her türlü hakka sahip ama cezaevinde. Nedense 100 metre ötedeki bir daireye dosyası gitmiyor. Anayasa ayaklar altına alınıyor. Milletvekili arkadaşımıza bir an önce tahliye yolunu açın” dedi.

“MERDAN YANARDAĞ’IN TUTUKLANMASINDAN UTANÇ DUYUYORUM”

Konuşması montaj ile çarpıtılarak sosyal medyada dolaşıma sokularak hedef gösterilmesinin ardından tutuklanan TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın tutukluluğuna itirazın reddedilmesine ilişkin olarak ise şunları söyledi:

“Bugün Merdan Yanardağ’ın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi. Gerekçe; kaçma şüphesi. Bu ülkede hiçbir gazeteci kaçmıyor. Hepsi görevlerinin başında olmak istiyor. Bir ironiden dolayı Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasından utanç duyuyorum. O yüzden artık yargı bir şey yapsın. Yasaya göre, yüreğine göre kararını versin. Sarayı dinlemesin, Sarayın kin ve nefretleriyle alakadar olmasın. Bu ülkede artık gazeteciler tutuklanmasın.”

“ENFLASYON VERİLERİNE SARAY DIŞINDA KİMSE İNANMIYOR”

Ayrıca Başarır’ın konuşmasından öne çıkanlar şunlar oldu:

“Yıılık enflasyon 38.21. Kim açıkladı? TÜİK açıkladı. ENAG’ın ve toplumun gerçek verileri, yaşanmışlıkları var. Buna saray dışında hiç kimse inanmıyor.”

“Memur maaşları ortalama 22 bin TL civarında ama yoksulluk sınırı 33 bin TL. Bugün büyükşehirlerde 12 bin liradan aşağı ev yok. Yeni evlenecek bir memur evini kuramadığı gibi ev tutamıyor. Maaşının yarısından fazlasını ev kirası olarak vermek zorunda. Gerçeklerle örtüşmeyen, tamamen Saray’ın kalemi gibi davranan bir TÜİK ve ona göre hesaplanan memur maaşları var.”

“Bu zam daha zam bitmeden eriyecek. Paramız sürekli değer kaybediyor. Değer kaybında Arjantin parasıyla yarışıyoruz. Bu utanç da Saray’a yeter.”

Aytun Çıray: Çözüm süreci yerel seçimler için yeni bir plan, Merdan Yanardağ bunu gördü