Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara veridi

16 Mart 2020 Pazartesi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, koronavirüs tehdidi ortadan kalkana kadar cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınmasına ara verildiğini açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerine ilişkin açıklama yaptı.

Türk Tabipler Birliği Başkanı Sinan Adıyaman: Büyük bir kentimizde koronavirüs vaka sayısı patladı

Almanya ve Fransa’da yaşayan Türkler yarın Türkiye’ye gönderilecek

Erbaş’ın açıklamaları şöyle:

Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın ilan edilen ve henüz tedavisi bulunamayan ve bu nedenle ölümlere sebep olan yeni tip Koronavirüs sebebiyle cuma namazını yanı sıra vakit namazlarının da cemaatle kılınması hususunu değerlendirerek şu açıklamaya yapmaya ihtiyaç duyulmuştur. Yetkili mercilerin verdiği bilgilere yeni tip Koronavirüs bulunduğu ortamda insandan insana hızlı bir şekilde yayılarak, çok kısa sürede salgın haline gelmekte, virüs ilk bulaştığı anda fark edilemediğinden hastalığı taşıyan kişler aynı ortanda bulunan diğer insanlar için büyük bir tehlike oluşturmakta, insanların toplu halde bulundukları mekanlar söz konusu virüsün yayılması için oldukça uygun bir ortam oluşturup hastalığın salgın hale gelmesinde yüksek bir risk oluşturmaktadır.” dedi.

Fransa’dan gelen açıklama endişe yarattı: Üç günde çifte katlıyor

CEMAATLE NAMAZA ARA VEİLDİ

Erbaş, “Ülkemizde vaka sayısının artmaya başlamasıyla birlikte kamu otoritesi tarafından tedbir olarak insanların bir araya geldiği organizasyonlar iptal edilmiştir. Yaşanan bu olağanüstü durum dikkate alındığında cami, ve mescitlerde namazların cemaatle kılınmaya devam edilmesi halinde virüsün yayılma riskinin artabileceği anlaşılmaktadır. Temel gayelerinden biri de insan hayatını korumak olan islam dilini insanların hayatını tehlikeye atacak uygulamalara asla cevaz vermez. Peygamberimiz karantina uygulamasına dikkat çekmiştir. Cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir. Bu süreçte cuma namazı yerine öğle namazının kılınması yeterlidir. Ezanların okunmasına devam edilmesi, camilerin açık bulundurulmasının uygun olacağına karar verilmiştir.” diye konuştu.

“UMREYE GİDEN 390 VATANDAŞ BUGÜN DÖNECEK”

Sağlık Bakanımız defalarca açıkladı, sadece umreden gelenler için değil yurt dışından gelenlerin evlerinde 14 gün kalmaları gerektiğine ilişkin açıklama yapıldı. Umreciler arasından bir kişinin bu virüsü taşıdığı ortaya çıktıktan sonra karantina alma kararını aldı bakanlık.

390 civarında turlarla giden umreci bu gece Türkiye’ye gelecek. Tabii ki karantinaya alınacaklar.

Camilerimizin görevlileri gerekli tedbirleri alacak, cemaatle namaz kılınmayacak. Ferdi olarak tek başına camiye gidebilir, namazını kılabilir. Tüm cami ve mescitlerimiz temizlenecek, zaten yapılıyor.”

Benzer Haberler