Ali El Hemdan’ı öldüren polis için savunma: Oruçluydu

10 Eylül 2021 Cuma

Suriyeli Ali El Hemdan’ı öldüren polisin avukatı, müvekkili için ‘olay günü oruçluydu ve epilepsi hastası’ savunmasını yaparak tahliyesini istedi.

Adana’da 17 yaşındaki Suriyeli Ali El Hemdan’ı öldüren polis F.K.’nin avukatı, olay günü havanın sıcak olması ve müvekkilinin oruçlu olması bahanelerine sığınarak tahliye talep etti.

Adana’da 28 Nisan 2020’de 17 yaşındaki Suriyeli Ali El Hemdan’ı katleden polis F.K.’nin yargılandığı davanın 5’inci duruşması Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Fail polis F.K. tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Hemdan’ın babası Adnan Hemdan ile aile avukatı, Adana Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar da duruşmada hazır bulundu.

“HAVAYA ATEŞ AÇACAKTIM”

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, duruşmada konuşan tanık H.A., Ali El Hemdan’ın arkadaşı olduğunu, olay sırasında polisin kendilerini durdurup, üstünü aradığını ve o esnada Hemdan’ın koşmaya başladığını belirterek, “Polis beni aradıktan sonra Ali El Hemdan’ın peşinden koştu. Silah sesi duydum. Olayı görmedim. Sonra olay yerine gittim, polis tampon yapıyordu. Pişman olduğunu gördüm” dedi.

Fail polis F.K. daha önceki beyanlarını tekrarlayarak, “Pişmanım. Öldürme kastım yoktu. Havaya ateş edecekken silah ateş aldı” diye konuştu. Ali El Hemdan’ın aile avukatı ise fail polisin “kasten öldürmekten” cezalandırılmasını talep etti.

“MÜVEKKİLİM ORUÇLUYDU”

Fail polis F.K.’nin avukatı ise “Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine müzekkere yazılarak müvekkilimizin kullandığı ilaçlar sebebiyle sinir sisteminde ani kasılmaların tetiklenmesinin ve ani kasılmalar sonucu silahın ateş almasını mümkün olup olmadığının sorulmasını talep ediyoruz. Olay günü havanın sıcak olması, müvekkilin oruçlu ve epilepsi hastası olması gözetilerek müvekkilimin tahliyesine karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

İddia makamı, fail polisin kullandığı epilepsi ilaçlarının ani kasılmalara sebep olup olmadığının belirlenmesi için Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden rapor alınmasını istedi.

Mahkeme heyeti, fail polis F.K.’nin tutukluluk halinin devamına, Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine müzekkere yazılarak sanığın kullandığı ilaçlar sebebiyle sinir sisteminde ani kasılmaların tetiklenmesinin ve ani kasılmalar sonucu silahın ateş almasını mümkün olup olmadığının sorulmasına karar vererek, duruşmayı 25 Kasım’a erteledi.

Benzer Haberler