Ali Babacan’dan çağrı: Gerçek koronavirüs tablosu paylaşılmalı

15 Eylül 2020 Salı

Ali Babacan’dan çağrı: Gerçek koronavirüs tablosu paylaşılmalı

Habertürk’te yayınlanan ‘Açık ve Net’ programına katılan Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkan Ali Babacan, hem bu hastalığı nasıl geçirdiğine ilişkin hem de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Habertürk’ten Kübra Par’ın sorularını yanıtlayan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan çeşitli konularda açıklamalar yaptı. Koronavirüse yakalanan ve atlatan Babacan, sağlık durumunun iyi olduğunu ifade etti. Koronavirüs testlerinin ücretsiz yapılması gerektiğini ve gerçek vaka sayılarının paylaşılması gerektiğini söyleyen Babacan’ın açıklamaları şu şekilde:

“8 GÜN HASTANEDE”

Bugün üçüncü haftam. İlk hafta çok insanda yaşanan bazı bulgular vardı. İlk hafta evde geçti. İkinci hafta hastanede devam etmek istedi doktorlarımız. Yaklaşık bir haftadır da evdeyim. İlk bulgular, ateş, vücut ağrıları, eklem ağrıları, kas ağrıları şeklindeydi. Bunu hissedince test yaptırdım ve pozitif çıktı. Şikayetler çok ağır olmadığı için evde tedavi istediler. Şikayetler azalmayınca da 8 gün kadar hastanede geçti.

“ÇEMBER DARALIYOR”

Çok daha ağır geçiren hastaları izleme imkanı buldum. Hem de çevremizde epey yaygınlaşmaya başladı. Gittikçe çember daralıyor. Daha ağır geçirenler var. Hepsine acil şifalar diliyorum. Sağlık çalışanlarımızın ne kadar büyük fedakarlıklarla çalıştığını gördüm. Kendi hayatlarını riske atarak büyük çaba gösteriyorlar. Hepsine minnettar olmamız lazım. Çok sayıda sağlık çalışanımız hayatını kaybetti. Yoğun bakımda tedavi gören doktorlarımız var. Zor bir süreç geçiriyorlar.

“PARTİDE SADECE BEN”

Genel merkezimize çok yoğun bir ziyaretçi trafiği var. Dikkat ediyor olsak da yüzde 100 koruma zor. Siyaset insan insana temasla yürüyen bir iş. Teşkilatlanma sürecinde genel merkezimizin yoğun bir trafiği var. Çok şükür benden başka parti yönetiminde testi pozitif çıkan olmadı. Son zamanlarda toplantıları dijital olarak yapıyorduk. Tek bir çalışanımızda pozitif çıktı onun da tedavisi evde devam ediyor.

“BABAM YOĞUN BAKIMDA”

Eşim ve çocuğum da hastalandılar ama ilk bir haftada atlattılar. Kızımızı biraz daha izole bir yerde tuttuk. Diğer Oğlum da Boston’daydı bu süreçte. Kayınpederim tedavi görüyor. Babam hastanede yoğun bakımda. O da nereden nasıl kaptı bilemiyorum. Bizim ailede biraz var. Ankara zaten zor bir tablo gösteriyor. Yoğun bakımların çoğu dolu. Ankara’da vaka sayısı çok yüksek. Babamın durumunun kontrol altında olduğunu söylüyor doktorlar. Değişik bir hastalık, herkesi farklı farklı etkiliyor.

“ARABAMI KENDİM KULLANDIM”

Elimden geldiği kadar tedbir aldığımı düşünüyorum. Mart ayından bu yana arabamı kendim kullandım. Genel merkezde son derece yoğun tedbirler almaya çalıştık. Ama ihtimali sıfırlayamıyorsunuz. Ne olursa olsun tedbirde taviz vermemek lazım. El temizliği çok çok önemli. Maske çok önemli. Sosyal mesafe çok önemli. İnsanların birbirine yaklaşması doğru değil.

“TEST ÜCRETSİZ OLMALI”

Koronavirüs testinin ücretsiz olarak yapılması lazım. Testi pozitif çıkanların derhal her türlü şahsi izolasyona ve karantinaya hemen girmeleri lazım. Bu çok önemli ama maalesef gerçekleşmiyor.

“GERÇEK KORONAVİRÜS TABLOSU PAYLAŞILMALI”

Gerçek Koronavirüs tablosunun bütün şeffaflığıyla paylaşılması lazım. Sorunu olduğundan daha küçük gösterip ne yapmaya çalışıyorsunuz? Verilere güven kalmadı. Kriz yönetiminin en önemli metodu gerçeklerin paylaşılmasıdır. Gerçeklerden korkmadan virüsle mücadele edilmeli.

Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili soruları da yanıtlayan Babacan şu ifadeleri kullandı: “Bunları tartışmak ve konuşmak için çok erken. Ama DEVA Partisi, kadrosuyla, iddialı bir parti. Bir siyasi parti ülkeyi yönetmeye ve sorunları çözmeye talipse, bu partinin, lideriyle birlikte iddialı bir şekilde durması şarttır. Ama bunun dışındaki konuyu konuşmak için henüz erken. Biz teşkilatlanmayla meşgulüz. Uzun vadeli bakıyoruz biz bu işe”

Babacan, Millet İttifakı ile ilgili soruları ise şöyle yanıtladı: “Kendi özgün siyasi kimliğimizi inşa etmekle meşgulüz. Herhangi bir ittifak arayışı içinde olmamız kimliğimize zarar verir. İttifak tartışmasının tamamen dışındayız.”.

Benzer Haberler