Aleyna Çakır’dan alınan DNA örnekleri, Ümitcan Uygun’a ait çıktı

4 Şubat 2021 Perşembe

Aleyna Çakır’dan alınan DNA örnekleri, Ümitcan Uygun’a ait çıktı

Ankara’da şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden ölümü aydınlatılmayan Aleyna Çakır’da tespit edilen doku ve sperm örneğinin, ölümüyle ilgili gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ve uyuşturucu soruşturması kapsamında tutuklanan Ümitcan Uygun’a ait olduğu belirlendi.

Aleyna Çakır olarak tanınan Sema Esen, geçtiğimiz yıl 3 Haziran’da Keçiören’deki evinde ölü bulundu. Sevgilisi olduğu belirtilen Ümitcan Uygun’un, daha önce Çakır’a şiddet uyguladığı anlara ait görüntüler ise ölümünden kısa süre sonra sosyal medyada yer aldı. Bunun üzerine Çakır’ın ölümüyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Uygun, polis ekiplerince gözaltına alınıp, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Günlerce televizyon programına katılan Aleyna Çakır’ın ailesi, kızlarının ölümünden Uygun’un sorumlu olduğunu ve etkin bir soruşturma yürütülmesi gerektiğini söyledi.

AYNI KİŞİYE AİT DOKU VE SPERM

Soruşturma kapsamında Ankara Adli Tıp Kurumu’nca düzenlenen raporda Çakır’ın tırnaklarında doku ve vajinal frotisinde sperm bulundu. Soruşturmayı yürüten savcılık, Çakır’ın ölümüyle ilgili iddialar üzerine dosyayı, ayrıntılı rapor hazırlaması için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. Hazırlanan raporda Çakır’da tespit edilen doku ve sperm örneğinin aynı kişiye ait olduğu belirtildi.

Raporda ayrıca, Çakır’ın asılma dışında vücudunda tespit edilen belirtilerin ölüm meydana getirecek nitelikte olmadığı, iç muayenesinde kafatasında kırık, kafa içi kanama, iç kanama, beyin doku harabiyeti, iç organ ve büyük damar yaralanmasına rastlanılmadığı belirtildi. Raporda, ayrıcı yapılan incelemede kişinin asılma dışında travmatik tesirle öldüğünün tıbbi delilleri bulunmadığı anlatılarak, tespit edilen alkol düzeyinin de tek başına ölüm meydana getirebilecek düzeyde olmadığı vurgulandı. Çakır’ın, zehirlenme sonucu öldüğü yönünde de tıbbi delillere ulaşılamadığı ve ölümün ası sonucu meydana gelmiş olduğu belirtildi.

ÜMİTCAN UYGUN’A AİT ÇIKTI

Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, şüpheli şekilde hayatını kaybeden Aleyna Çakır’ın otopsi işleminde vajinal sürüntü örneği ile sağ eldeki tırnak parçasında tespit edilen DNA profilleri üzerinde gerekli mukayese işlemlerinin yapılması için Ümitcan Uygun’dan DNA örneği alınmasına karar verdi.

Bu kapsamda yaklaşık 1 ay önce iki kadınla uyuşturucu kullanırken görüntülerinin sosyal medyada yer alması ardından düzenlenen uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınıp tutuklanan  Uygun’dan, cezaevine sevk edilmeden önce DNA örneği alındı. DNA örneği, karşılaştırma yapılması için Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’ne gönderildi. Yapılan incelemede,  Çakır’dan çıkan sperm ve dokuların Uygun’a ait olduğu belirlendi. Savcılığa gönderilen raporda Çakır’da bulunan sperm ve doku örneklerinin, Uygun’un DNA’sı ile uyumlu olduğu belirtildi.

AVUKAT UMUR YILDIRIM: YAPILMASI GEREKEN İDDİANEMEYİ HAZIRLAMAK

Adli Tıp Kurumu’nun raporunun ardından Aleyna Çakır’ın ailesinin avukatı Umur Yıldırım konuştu. Ankara Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’nin DNA incelemesinde Aleyna Çakır’ın tırnaklarındaki DNA örneği ve spermin, Ümitcan Uygun’dan alınan örneklerle uyumlu olduğunu belirten Avukat Yıldırım, Ankara Adli Tıp Kurumu’nda Aleyna Çakır’ın tırnaklarında doku ve sperm bulunduğunu, sonrasında İstanbul Adli Tıp Kurumu bu iki örneğin aynı erkeğe ait olduğunun tespit ettiğini hatırlattı.

Ümitcan Uygun’un ifadesinin gerçeklerle bağdaşmadığının ortaya çıktığını belirten Yıldırım, Çakır’ın şüpheli ölümüne ilişkin iddianamenin hazırlanması gerektiğini belirtti. Yıldırım, şöyle konuştu:

“En son Ankara Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’nden gelen bu raporda, Ümitcan Uygun’dan alınan örnekler karşılaştırıldı. Aleyna’dan çıkan sperm ve tırnak dokularının Ümitcan Uygun’a ait olduğu tespit edildi. Savcılık bu zamana kadar geç de olsa bütün delilleri topladı. Bundan sonra yapılması gereken iddianamenin hazırlanması, tabii iddianameyi hazırlarken alınan raporlar çok değerli. Artık Ümitcan Uygun’un verdiği ifadelerin gerçeklikle bağdaşmadığını gördük”

Ümitcan Uygun’un ifadelerinde olay günü Aleyna ile neredeyse hiç görüşmediğini, kendisinin eve dahi girmediğini, cinsel birliktelik yaşamadığını ileri sürdüğünü hatırlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Ama alınan raporlarla olayın Ümitcan Uygun’un anlattığı gibi olmadığı, aksine artık bir ‘cinsel saldırı’ ya da ‘kasten öldürme’ ya da bir ‘boğuşma’ gibi izlerin olduğu ortaya çıktı. Savcılığın artık ‘cinsel saldırı’, ‘kasten öldürme’ gibi dosya kapsamındaki ilgili suçlardan iddianame düzenlemesini bekliyoruz. Şu anda soruşturma aşamasındayız; ama Ümitcan Uygun’un tutuklu dahi olsa az önce saydığım suçlardan Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmesi gerekir. Nitekim ayrı bir suçtan tutuklu olması bu suçlardan tutuklanmayacağı anlamına gelmez. Savcılığın tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk etmesini bekliyoruz. Aleyna Çakır’ın tırnağından çıkan DNA ve çıkan sperm Ümitcan Uygun’a ait. Savcılığın Ümitcan Uygun hakkında dava açmasını bekliyoruz”

KCDP: ALEYNA’NIN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜ AÇIĞA ÇIKARILMALIDIR

Adli Tıp Kurumu’nun raporunun ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan (KCDP) da açıklama geldi. Platformun, resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda “Aleyna’nın şüpheli ölümü açığa çıkarılmalıdır” denildi. Paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

“#AleynaÇakır’ın tırnaklarında ve cinsel muayenesinde tespit edilen DNA örneğinin Ümitcan Uygun ile uyumlu olduğu kesinleşti.

İddianame bir an önce hazırlanarak etkin bir soruşturma ve kovuşturma süreci ile Aleyna’nın şüpheli ölümü açığa çıkarılmalıdır.”

Benzer Haberler