Alevi vatandaşların kapılarını işaretlemişti! Valilikten açıklama

18 Kasım 2022 Cuma

Mersin’de 2 Alevi vatandaşın kapılarının işaretlenmesiyle ilgili valilikten açıklama geldi. Valilikten yapılan açıklamada kişiler arasında ‘anlaşmazlık’ olduğunun tespit edildiği bilgisi yer aldı.

Mersin’in Mezitli ilçesinde 2 Alevi vatandaşın kapısını sprey boyayla işaretleyen M.K., polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

Mersin Valiliği konuya ilişkin açıklama yaptı.

Şüphelinin emniyetteki ifadesinde suçunu itiraf ettiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Savcılık talimatıyla gözlem altına alınan şüpheli, emniyetteki ifadesinde bahse konu işaretlemeleri kendisinin gerçekleştirdiğini, konunun herhangi bir ideolojik boyutu olmadığını, komşularıyla yaşadığı husumet nedeniyle böyle bir işaretleme yaptığını itiraf etmiştir. Alınan ifade ve emniyet ekiplerince yapılan çalışmalar sonucunda aynı sitede ikamet eden komşular arasında anlaşmazlıkların bulunduğu, bu durumun uzun süredir devam ettiği, site içerisindeki araç parkı konusunda çıkan anlaşmazlık neticesinde birbirlerinden daha önceki tarihlerde şikayetçi oldukları, konunun mahkemeye taşındığı tespit edilmiştir. Şüpheli şahsın, araç parkından dolayı birbirlerinden şikayetçi oldukları, komşusunun apartman dairesi kapı girişine 2 çarpı işaretini, konuya tanık olan bir başka komşusunun kapı girişine ise tek çarpı işaretini sprey boyayla çizdiği tespit edilmiştir.”

Mezitli ilçesinde S.K. ile A.İ.G’nin ikametlerinin sprey boyayla işaretlenmesiyle ilgili çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, aynı sitede oturan M.K’yi gözaltına almıştı.

Alevi ve Bektaşilerden ortak açıklama! “Cumhurbaşkanlığı kararnamesi bizim için yok hükmünde”