Alevi olduğu için milli takıma alınmayan Sadık Pehlivan, Meclis gündeminde

10 Mart 2020 Salı

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Alevi olduğu için milli takıma alınmayan sporcu Sadık Pehlivan’a ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi.

6 kez Türkiye Şampiyonu olan ve dünya çapında dereceleri bulunan 25 yaşındaki Wushu sporcusu Sadık Pehlivan, Alevi olduğu için Wushu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz tarafından milli takıma alınmamıştı.

Pehlivan basına yaptığı açıklamada “2013’ten beri lisanslı Wushu sporcusuyum. 2014 yılında milli takıma girdim. 2015’te Türkiye Şampiyonu olmama rağmen Dünya Şampiyonası’na ben değil, yendiğim kişi götürüldü. 2018 ve 2019’da aynı şekilde Dünya Şampiyonası’na gitmeye hak kazandığım halde götürülmedim. Çünkü Akyüz, Alevi olduğum için sürekli beni dışlıyordu. Alevi olduğum halde milli takım kamplarında 5 vakit namaz kılmak zorunda kaldım. Bir kez sabah namazına geç kaldım diye Akyüz’ün, ‘Kâfirsin. Arkadaşlarını da kendine benzeteceksin’ şeklindeki hakaretine uğradım. İnancım yüzünden bana sürekli hakaret ediyordu” ifadelerini kullanmıştır.

Halkların Demokratik Partisi Dersim Milletvekili Alican Önlü, konuya ilişkin Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından cevaplaması istemiyle Meclis’e soru önergesi verdi.

Önergede şu sorular yöneltildi:

Wushu sporcusu Sadık Pehlivan’ın Alevi olduğu gerekçesiyle milli takıma alınmadığı iddiası doğru mudur? Bu iddialar hakkında bakanlık olarak bir soruşturma başlatacak mısınız?
Wushu sporunda milli takıma alınma kriterleri nelerdir? Sadık Pehlivan bu kriterleri yerine getirmekte midir?
Wushu sporunda Dünya Şampiyonasına gitmek için ne tür bir puanlama sistemi yapılmaktadır? Bu puanlama sistemine göre götürülen ve götürülmeyen sporcuların puanları nedir?
Sadık Pehlivan’ın Alevi olduğu için milli takım kamplarında dışlandığı iddiaları doğru mudur?
Sadık Pehlivan’a milli takım kamplarında zorla namaz kıldırıldığı iddiaları doğru mudur?
Sadık Pehlivan’ın inancı yüzünden sürekli hakaretlere uğradığı iddiaları doğru mudur?
Wushu Milli Takımında Dünya Şampiyonasına götürülen sporcular arasında Alevi sporcular bulunmakta mıdır?
2018 ve 2019 yıllarında Dünya Şampiyonası’na gitmeye hak kazandığı halde Sadık Pehlivan’ın götürülmediği doğru mudur? Doğru ise bunun gerekçesi nedir?
2015 yılında Türkiye Şampiyonu olmasına rağmen Dünya Şampiyonası’na Sadık Pehlivan yerine yendiği sporcunun götürüldüğü doğru mudur? Doğru ise bunun gerekçesi nedir?