Alevi derneklerinden Erdoğan’a ‘tür’ tepkisi: Evet Cumhurbaşkanı’ndan farklı bir türüz

1 Mayıs 2023 Pazartesi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Alevilerden ‘tür’ diye söz etmesine Alevi kanaat önderlerinden tepki geldi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu Aleviliği üzerinden hedef almasına ve “Bizim Alevi’ye de saygımız var, her türe saygımız var. Bunu söylemene ne gerek var?” ifadelerini kullanmasına Alevi kanaat önderlerinden tepki var. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erçe ve Garip Dede Dergahı Yönetim Kurulu Başkanı Celal Fırat, Erdoğan’ın üslubunu eleştirerek seçim mitingi alanlarında kimseye kimliği üzerinden yüklenilmemesi gerektiğini söyledi.

Akşener’den Erdoğan’ın ‘Alevilik’ sözlerine sert tepki!

‘VİDEOYU ÇEKMEK ZORUNDA BIRAKILMASI İNSAN HAKLARI İHLALİYDİ’

Cumhuriyet TV’ye konuşan Erçe, Kılıçdaroğlu’nun kimliğini açıklamak zorunda bırakılmasını insan hakları ihlali olarak değerlendirdi. Kılıçdaroğlu’nun “Alevi” başlıklı videoyu çekmesini uzunca bir süredir miting meydanlarında kimliği üzerinden yapılan saldırıların sonucu olarak yorumlayan Erçe, “Aday olmasının önünde en büyük engel olarak sunulmuştur. Bu yaklaşımı esefle kınıyorum” dedi.

’72 MİLLETİ AYNI NAZARDA GÖRMEYENİ KENDİMİZDEN SAYMAYAN BİR İNANCIZ’

Erçe, Erdoğan’ın Alevilerden “tür” diye bahsetmesine ise “Evet biz İnsan-ı Kâmil olma yolunda ilerleyen bir inanca sahibiz, biz 72 milleti aynı nazarda görmeyeni kendimizden saymayan bir inancız. Biz çocuk yaşta evlenmeyi caiz sayan bir inancı temsil etmiyoruz. Bu haliyle Sayın Cumhurbaşkanı’ndan farklı bir türüz” diye yanıt verdi.

‘İNKÂR ETMEKLE DE KALMIYORLAR İMHA ETMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Erdoğan’ın bu ifadeyi hakaret manasında söylediğini bildiklerini söyleyen Erçe, “Aleviliği inkâr ediyorlar. İnkâr etmekle de kalmıyorlar imha etmeye çalışıyorlar. Şimdi bunu asimile yoluyla yapmaya çalışıyorlar. Gün geliyor bizi folklorik bir topluluk olarak değerlendiriyorlar, gün geliyor bizi ayrı bir türmüş gibi değerlendiriliyor. Ama ben bu ülkede yeniden laik, demokratik bir Cumhuriyet rejiminin inşa edileceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

İlyas Salman’dan Erdoğan’a “tür” tepkisi: Kafatası ölçümüzü de aldırsın

‘NE KADAR KİNDAR BİR DİL KULLANDIĞINI ÇOK İYİ BİLİYORUZ’

Kılıçdaroğlu’nun inancı nedeniyle seçim meydanlarında daha önce Erdoğan tarafından yuhalatıldığını hatırlatan Celal Fırat ise “Biz Erdoğan’ı çok iyi tanıyoruz. Ne kadar kindar bir dil kullandığını çok iyi biliyoruz. Bu dil bu topraklarda yerle yeksan olmalı” dedi.

Erdoğan’ın ulaşamadığı tek kitlenin Alevi toplumu olduğunu söyleyen Fırat, “Sayın Erdoğan’ı bu kelamlarından dolayı kınıyorum. Biz bu ülkede bu meseleleri tartışmaktan çıkartıp herkesin eşit yurttaş olmalarını arzuluyoruz. Herkesin kendi kimliğiyle özgür şekilde yaşamasını arzuluyoruz. Ama Erdoğan sıkıştıkça nereye saldıracağını bilemiyor. Ama bence artık Abbas yolcu…” dedi.