Alevi Dernekleri Federasyonu: Peker’in açıklamasından bir gün önce uyarı geldi

1 Haziran 2021 Salı

Sedat Peker’in “Planları bir cemevine saldırı” iddiasının ardından Alevi temsilcilerinden Celal Fırat, bir gün önce güvenlik güçlerinde görev yapan bazı dostlarından “Bazı sıkıntılar olabilir. Dikkat etmemiz gerekir” uyarısı geldiğini söyledi.

Video konuşmalarında sık sık Aleviliğe dair konulara da atıfta bulunan suç örgütü lideri Sedat Peker, sosyal medya hesabından bunun nedenine dair şöyle bir iddiada bulundu: “Devamlı Alevilik konusuna değinmemin sebebi Derin Mehmet’in adamları tarafından geçmişte Gaziosmanpaşa’daki kahve saldırısından çok daha büyük bir eylem yapılıp, ülkede kaos çıkarma planlarını boşa çıkarabilmek içindir. Planları bir cemevine saldırıdır.”

Peker’in iddiasının ardından Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem’e konuşan Alevi temsilcilerinden kimi “Bir gün önce uyarıldık” dedi, kimi ise “Son zamanda uyarı almadık” ifadesini kullandı.

“SON SÜREÇTE GELEN BİR UYARI OLMADI”

Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Remzi Akbulut, 2017 yılında Ümraniye’deki cemevlerinin etrafında keşif yapan şüpheli 2 kişinin kamerayla yakalandığını hatırlatarak, “Zaman zaman güvenlik birimlerince dikkatli olmamız konusunda uyarılar yapılıyordu ancak son zamanda bu yönde bir uyarı gelmedi” dedi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez de geçmişte saldırı, provokasyon girişimleri olabileceği yönünde uyarılar, ihbarlar almalarına karşın son süreçte böyle bir uyarının gelmediğini söyledi.

” ‘BAZI SIKINTILAR OLUŞABİLİR, DİKKAT EDİN’ UYARISI GELDİ”

Ancak Peker’in açıklaması kapsamında aradığımız Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı ve Küçükçekmece’de bulunan Garip Dede Cemevi Dedesi ve Başkanı Celal Fırat, farklı bir iddiada bulundu.

Sedat Peker’in tweetinden bir gün önce güvenlik güçlerinde görev yapan ve kendileriyle uzun süreden beri dost olan arkadaşlarından telefon aldığını kaydeden Fırat, “Bazı dostlarım beni arayarak ‘Senden rica ediyorum Dede. Cemevleri giriş çıkışlarında dikkatli olun’ dediler. Bazı sıkıntılar oluşabilir. Dikkat etmemiz gerektiğini bana söylediler” diye konuştu.

Geçmişte zaman zaman rutin uyarılar aldıklarını belirten Fırat, “Ancak bu farklıydı. Uyarıyı yapanların bizimle dostlukları olduğu için dikkate almamız gerektiğini düşündük” dedi. Fırat, buna karşın “Yetkili makamlardan olası bir riske karşı yapılmış bir uyarı veya bilgilendirme var mı?” sorusuna cevaben de son dönemde kendilerine yapılmış herhangi bir resmi uyarının olmadığını söyledi.

Her dönemde Alevilerin hedefe konmasının bir insanlık suçu olduğunu belirten Fırat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Derin devletin Alevi katliamlarında büyük rol aldığını iddia ediliyor. Bu senaryoları daha önce Maraş’ta Sivas’ta Çorum’da ve Gazi’de gördük. Türkiye artık bu konularla yüzleşmeli. Aleviler kimsenin hesaplaşmasına kurban edilemez. Burada birinci görev siyasi iradenin.”

“UYARININ PEKER’İN AÇIKLAMASINDAN BİR GÜN ÖNCE YAPILMASI ÖNEMLİ”

Fırat, cumhuriyet savcılarını göreve çağırarak, “Bize bu uyarının Sedat Peker’in açıklamasından bir gün önce yapılması aslında Aleviler üzerine kurulan oyunların tedirgin edici bir boyutta olduğunun önemli bir göstergesidir” iddiasında bulundu. Bu yaşananların siyasi iktidarın tavrından kaynaklı ortaya çıktığını ve bunun hesabının hukuk çerçevesinde en acil biçimde sorulması gerektiğini belirten Fırat, sorumluların yargılanması ve siyasi iktidarın sorumluluktan kaçmamasını talep etti.

ALEVİ KURUMLARINA ‘DİKKATLİ OLUN’ ÇAĞRISI

Twitter hesabından “Herhangi bir cemevimize saldırı olursa sorumlusu devlettir” diyen Fırat, Independent Türkçe’ye verdiği görüşte de benzer ifadeyi kullanarak bütün Alevi toplumu ve kurumlarını dikkatli olmaya çağırdı.

TIKLAYIN – Sedat Peker’den Alevilere saldırı iddiası

Benzer Haberler