Albayrak’ın istifası sonrası AKP’de köklü değişim sinyali

9 Kasım 2020 Pazartesi

Albayrak’ın istifası sonrası AKP’de köklü değişim sinyali

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının ardından akıllara kabinede değişiklik olup olmayacağı geldi. Son olarak İstanbul’da 39 ilçe başkanından 22’sini değiştirmeye hazırlanan AKP’de İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak’ın da değişim listesine girdiği iddia edildi.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dilekçesinde “At izi it izine karıştı” sözlerinin yer aldığı istifasıyla başlayan süreçte gözler kabine değişikliğine çevrildi.  AKP’de planlanan mini kabine değişikliği ise gündemde.

“DEĞİŞİKLİKLER KAMUOYUNA YARIN AÇIKLANACAK”

Albayrak’ın istifasının ardından kulislerden yasıyan bilgilere göre taban panik yaşamasın diye, bakanlıkların bölüneceği, sistemin daha iyi işlemesi için buna ihtiyaç duyulduğu anlatılacak. Bu kapsamda, Büyük Kongre sonrasına ertelenen bakanlıkların bölünmesi, öne çekilecek. Değişiklikler kamuoyuna yarın açıklanacak.

Plana göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı ikiye bölünecek. Aile ve Çalışma Bakanlığı da ikiye ayrılacak. Ticaret Bakanlığı’na bağlı “Dış Ticaret” kurumu Hazine Bakanlığı’na katılacak. Hazine Bakanlığı’na ise “Ilımlı, piyasaların da kabul edeceği” bir isim getirilecek.”

“MİNİ KABİNE REVİZYONU ERKENE ÇEKİLECEK”
Kamuoyuna “Ayaktayız” mesajı vermek için de kongre sonrası planlanan “mini kabine revizyonu” erkene çekilecek. Böylece kabineye hem artı 2 bakan eklenecek hem de bazı isimler koltuğu bırakmak zorunda kalacak. Şu aşamada Süleyman Soylu için bir risk yok. Soylu, Bahçeli’nin olmazsa olmazı! Tarım ve Adalet Bakanlıkları’nda değişim olabilir.

İLÇE BAŞKANLARI DA DEĞİŞECEK

AKP’nin İstanbul’da 39 ilçe başkanından 22’si için değişim kararı almasının ardından gözler İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak’a çevrilmişti. İddiaya göre, Şenocak’ın görevden alındığı ve yerine Fazıl Kılıç’ın getirildiği ileri sürüldü.
2019 yerel seçimlerinde İstanbul’un kaybedilmesi sonrası AKP’de köklü bir değişimin yaşanacağı uzun süredir konuşuluyordu. 39 ilçenin 22’sinde ilçe başkanları ile yola devam edilmeyeceğinin netleşmesinden sonra gözler İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak’a çevrilmişti.

Benzer Haberler