Albayrak: Özel durumlar hariç evden çalışma hazırlığı yok

Yayın tarihi: 19 Mart 2020 Perşembe 3:15 pm - Güncelleme: 19 Mart 2020 Perşembe 3:15 pm

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Anadolu Ajansı Özel Yayını”na katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor. Bakan Albayrak, piyasaya 3 aylık dönemde 50-60 milyarlık ek likidite sağlanacağını belirterek, her ülkenin benzer adımları attığını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Albayrak, ilk çeyreğin beklentilerin üzerinde büyümeyle kapatılacağını ifade etti

Bakan Albayrak’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

– Bu sürecin etkilerini kimse kestiremediği için etkilerini dinamik bir şekilde takip edeceğiz. Oluşabilecek nakit akışı sıkıntısında büyük rahatlama yaratabilecek bir pencere açtık. Her ülke benzer likidite önlemleri alıyor.

– 3 aylık dönemde piyasada 50-60 milyar TL’lik ek likidite olacak

– 1500 liranın altında maaş alan 650 bin emeklinin maaşını buraya çıkararak, gelir desteği sağlanmış olacak tüketim harcaması desteklenmiş olacak.

– Tüm esnafların ana para ve faiz ödemeleri ertelenecek. Esnaflar kamu bankaları başta olmak üzere likidite imkanlarından faydalandırılacak. Kısa çalışma ödeneğine ilişkin mevzuatın esnetilmesi söz konusu.

– Özel durum hariç kamuda evden çalışma hazırlığı yok. Sosyalleşme tarafını minimize etmek için adımları atıyoruz. Beyannameler tarafında müşavirlerimizden talep geldikçe değerlendiririz.

– Açıkçası 2020 koyduğumuz hedeflere göre ilk çeyrek büyümesinde ocak ve şubat çok iyi, mart ayında hafif yavaşlamayla birlikte beklentilerin üstünde bir büyümeyle kapatacağız.

– Bugün geldiğimiz noktada, 2020 hedefleri için, her halükarda tutturma konusunda bir endişe yaşamıyoruz. Enflasyon aşağı yönlü olumlu yönde seyir etkileyecek.

– Her gün, her ay yeni gelişmeler var. Dolayısıyla direkt veya endirekt yaşayarak tecrübe edeceğiz. Son 7 yılda olağan günler geçirmedik. Bu süreçlerin her biri, bize bağışıklık sistemimizi güçlendirmek yönünde kazanımlar verdi.

– Küresel tedarik altyapısı büyük bir travma yaşadı. Küresel tedarik altyapısının sorgulanması Türkiye için fırsat. Türkiye böyle bir küresel sürece en hazırlıklı giren ülkelerden birisi.