Alarko elektrik üretimini durdurdu

5 Kasım 2018 Pazartesi

Alarko Holding’e bağlı enerji şirketi Altek Alarko, Kırklareli Kombine Çevrim Doğal Gaz Santrali’nde üretimi 1 yıl boyunca durdurduğunu açıkladı. Şirketten KAP’a yapılan bildirimde, üretimin ‘ekonomik nedenler’le durdurulduğu ifadeleri kullanıldı.

Yüksek doğalgaz fiyatları nedeniyle çevrim santrallerinde elektrik üretimi tehlike altında. Alarko Holding’in bağlı ortaklığı Altek Alarko, şirketin işlettiği üç enerji tesisinden biri olan Kırklareli Kombine Çevrim Doğal Gaz Santrali’nde üretimi 1 yıl boyunca durdurduğunu açıkladı.
Şirket, temmuz ayında da santralin kurulu güç lisansını 84,65 MWm’den 81,99 MW’ye düşürmüştü.

Kamu Aydınlatma Platformu’na ( KAP) bir açıklamada bulunan şirket, ekonomik nedenlere atıfta bulundu. “Faaliyetlerin Kısmen veya Tamamen Durdurulması ya da İmkansız Hale Gelmesi” başlığıyla verilen açıklama şöyle:

“Bağlı Ortaklığımız Altek Alarko Elektrik Santralları Tesis İşletme ve Ticaret A.Ş.’ nin bilanço aktifinde yer alan Kırklareli ilinde kurulu Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı’nda ekonomik sebeplerle en az 1 yıl boyunca elektrik üretimi yapılmayacaktır. Bu durumun Şirketimizin faaliyet sonuçları üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır. Kamuoyuna duyurulur.”