Alan adı 10 adımda nasıl seçilir?

25 Temmuz 2022 Pazartesi

İLANDIR

Alan adının nasıl seçileceğini bulmak, bir şirket adının nasıl seçileceğini bulmaya benzer, bunun için çok fazla düşünme ve değerlendirme gerektirir. Alan adınız web üzerindeki kimliğinizdir. Böylece, yalnızca işinize uygun değil, aynı zamanda bulunması ve tanıtılması kolay bir alan adı seçtiğinizden emin olmak istiyorsunuz.

Alan bir alan adı nasıl seçilir?

Yazması kolay bir alan adı seçin. Kısa tutun. Anahtar kelimeleri kullanın. Alanınızı hedefleyin. Sayılardan ve kısa çizgilerden kaçının. Akıllarda kolay kalan olsun. İyice araştırın. Uygun bir alan adı uzantısı seçin. Markanızı koruyun ve oluşturun. Hızlı davranın.

Mükemmel alan adını seçmenize yardımcı olması için aşağıdaki adımları izleyin. Alan adları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, ayrıntılı bilgi için “Alan adı nedir” bölümüne bakın.

1. Yazması kolay bir alan adı seçin

Alan Adı Klavyesini Seçme Yazması kolay bir alan adı seçmek çevrimiçi başarı için çok önemlidir. Argo veya birden çok yazılışı olan kelimeler kullansanız, müşterilerin sitenizi bulması daha zor olabilir.

3 adımda alan adı nasıl satın alınır

Bir alan adının nasıl satın alınacağını anlamanın önemi nedir? Yeni bir girişim başlatma sürecindeki girişimciler için bir domain satın almak, çevrimiçi bir varlık oluşturmak için atacağınız ilk adımlardan biridir.
İdeal müşterilerinizin sizi çevrimiçi bulmasını sağlayacak bir web sitesi oluşturabilmeniz için işletmeniz için bir alan adı satın almanız gerekir.
Bir alan adı, işletme kimliğinizin büyük bir parçasıdır, bu nedenle işletmenizi doğru bir şekilde temsil edecek ve insanların hatırlaması kolay bir alan adı satın almak önemlidir.

2. Kısa tutmak

Alan adınız uzun ve karmaşıksa, müşterilerinizin onu yanlış yazma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Kısa ve basit bir yoldur.

3. Anahtar kelimeleri kullanmak

İşletmenizi ve sunduğunuz hizmetleri tanımlayan anahtar kelimeler kullanmayı deneyin.
Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi ararken insanların girdiği anahtar kelimeleri ekleyin.
Arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltmeye yardımcı olur ve müşterileriniz için daha anlamlı olur.

4. İşinizi hedeflemek

Alan Adı seçerken hedef işin seçilmesi. İşletmeniz yerelse, yerel müşterilerin bulmasını ve hatırlamasını kolaylaştırmak için şehrinizi veya eyaletinizi alan adınıza eklemeyi düşünün.

5. Sayılardan ve kısa çizgilerden kaçınmak
Rakamlar ve kısa çizgiler genellikle yanlış anlaşılır, web sitenizin adresini duyan kişiler bir rakam kullanıp kullanmadığınızı veya hecelenip hecelenmediğini bilmezler veya tireyi yanlış yere koyarlar veya unuturlar.

6. Unutulmamak

Milyonlarca kayıtlı alan adı vardır, bu nedenle akılda kalıcı bir alan adı seçmek çok önemlidir. Bir isim bulduktan sonra kulağa çekici geldiği ve başkaları için anlamlı olduğundan emin olmak için onu yakın arkadaşlarınızla paylaşın.
Hızlı çözüm: Bir alan adı için harika bir fikriniz mi var? Bugün alan adınızı arayın ve markanızı çevrimiçi olarak oluşturmanıza yardımcı olması için bir web sitesine veya sosyal medya profillerinizden birine ekleyin.

7. Araştırmak

Bir alan adı seçerken seçtiğiniz adın ticari marka, telif hakkı veya başka bir şirket tarafından kullanılmadığından emin olun. Alan adınızın yanı sıra size bir servete mal olabilecek yasal bir karışıklığa neden olabilir!

Olası alan adınızın değerini araştırmayı unutmayın.

Uzantılar, web adreslerinin sonundaki .com veya .net gibi son eklerdir. Bunların belirli kullanımları olabilir, bu nedenle işletmeniz için uygun olanı seçtiğinizden emin olun. .com alan adı uzantısı açık ara en popüler olanıdır, ancak kısa ve akılda kalıcı bir .com alan adı elde etmek zor olabilir, çünkü bu uzun süredir piyasada kullanılmaktadır.
.app, .photography, .nyc ve .guru gibi çok sayıda yeni genel üst düzey alan adı, kısa ve son derece alakalı adları kaydetmek için harika bir fırsat sunar. Ve işte diğer bazı en iyi uzantılar ve bunların nasıl sıklıkla kullanılması hakkında bilgiler:

.co : şirket, ticaret ve topluluk için bir kısaltma.
.info : bilgilendirici siteler.
.net : teknik, internet altyapı siteleri.
.org : ticari olmayan kuruluşlar ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar.
.biz : e-ticaret siteleri gibi ticari veya ticari kullanım için
.me : bloglar, özgeçmişler veya kişisel siteler.
Profesyonel ipucu: Her alan adı için bir web sitesi oluşturmanıza gerek yok. Ek alan adlarını birincil web sitenize yönlendirmeniz yeterlidir.

9. Markanızı korumak ve oluşturmak

Markanızı korumak için çeşitli alan adı uzantılarının yanı sıra alan adınızın yanlış yazılmış sürümlerini satın almayı düşünün. Bu, rakiplerinizin diğer sürümleri kaydetmesini engeller ve müşterilerinizin yanlış yazsalar bile web sitenize yönlendirilmesini sağlar.

10. Hızlı hareket etmek

Alan adları hızlı satılır. Neyse ki, birçok alan adı da ucuzdur, bu nedenle favori alan adlarınızı mümkün olan en kısa sürede kaydedin. Uygun bir ad bulmakta sorun yaşıyorsanız, Atak Domain gibi alan adı kayıt şirketleri, alan aramanız sırasında mükemmel alan adını bulmanıza yardımcı olmak için alternatif adlar önerir.

Benzer Haberler