Alaatin Aktaş: Nisanda döviz yağmış haberimiz yok

Yayın tarihi: 14 Haziran 2022 Salı 9:22 am - Güncelleme: 14 Haziran 2022 Salı 9:44 am

Cari açık son 9 ayın zirvesine oturdu. Ekonomi yazarı Alaattin Aktaş, cari açığın Aralık’tan bu yana yüzde 90’a yakın arttığını söyledi. Aktaş, Nisan ayında Türkiye’ye yüklü bir döviz girdisi olduğunu ve arada oluşan farkın Merkez Bankası rezervlerine eklendiğine dikkat çekerek “Böylesine yüklü bir döviz girişi olmasaydı kurun çok daha hızlı arttığına tanıklık edecektik” dedi.

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, Nisan ayında 2,7 milyar dolar açık veren ödemeler dengesi verilerini değerlendirdi. Hükümetin cari açıksız büyüme stratejisine işaret eden Aktaş, cari açığın aralıktan bu yana yüzde 90’a yakın arttığını söyledi.

Cari açıkta yeni rekor! Son 9 ayın zirvesinde!

AKTAŞ’IN YAZISI ŞÖYLE:

Nisan ayında bir anlamda şimdilik kaydıyla net hata ve noksana yazılan 4.5 milyarlık giriş var. Ayrıca doğrudan yatırımlar ve ağırlıkla borçlanmadan oluşan diğer yatırımlar kaleminden de sırasıyla 323 milyon ve 1.7 milyar dolarlık giriş söz konusu.

Finansman kaleminde portföy yatırımlarından çıkış ise sürüyor. Nisan ayındaki çıkış 606 milyon dolar.

Böylece brüt finans hesabındaki giriş 1.4 milyar dolar olarak gerçekleşiyor. Buna 4.5 milyar dolarlık net hata noksanı da eklediniz mi toplam tutar 5.9 milyar doları buluyor.

Düşün 5.9 milyar dolardan 2.7 milyarlık cari açığı, kalan 3.2 milyar dolar da rezerve ekleniyor.

Nisan’da cari açığı finanse edecek ve rezerve ekleme yapılacak ölçüde bir döviz girişi olmuş ama biz bunu pek hissedememişiz. Mart ayı ortalamasında 14.57 olan dolar kuru, nisanda 14.68’e çıktı. Çok büyük bir artış değil elbette ama öyle anlaşılıyor ki böylesine yüklü bir döviz girişi olmasaydı kurun çok daha hızlı arttığına tanıklık edecektik.

YILLIK AÇIK DÖRT AYDA NEREDEYSE İKİYE KATLANDI

Nisan ayında olanlara takılıp kalmamak gerek. Hep diyoruz ya, büyük fotoğrafa bakmak gerekir, diye.

Öyle yapalım…

Daha şunun şurasında dört ay önce (ödemeler dengesine göre) aralık ayında yıllık cari açık 13.7 milyar dolardı. Hedeflenen de cari açığın giderek küçülmesi, hatta fazlaya geçilmesiydi.

Ne oldu?

Yıllıklandırılmış açık ocakta 19 milyar dolara çıktı. Artış devam etti; Şubat’ta 22 milyar dolar aşıldı, Mart ayındaki yıllık açık 24.5 milyar dolar oldu ve nihayet nisan sonundaki yıllık açık 25.7 milyar doları aştı.

Dört ay önceki 13.7 milyar dolardan 25.7 milyar dolara…

Açık dört ayda yüzde 90’a yakın artış gösterdi.

Ne büyük bir planlama değil mi…

Yazının tamamını okumak için tıklayın.