Aktroller konusunda bildiklerinizi unutturacak açıklamalar! 15 bin hesap tespit edilip, incelendi…

14 Eylül 2019 Cumartesi

Aktroller konusunda bildiklerinizi unutturacak açıklamalar! 15 bin hesap tespit edilip, incelendi…

Sosyal medya mecralarında, çoğunlukla AKP propagandası yapan ve muhalefete saldırı yürüten “troll” ekibin nasıl işlediğine dair açıklama yapıldı.

Zet Lorento blogunun yazarı bir hesap, kişisel twitter hesabı üzerinden bir süredir üzerine çalıştıkları, “troll” işleyiş mekanizmasına dair bilgi verdi.

Yazar, trollerin 2020 seçimine hazırlandığının altını çizerek, bu hazırlık kapsamında 2019’un Ocak ayından beri toplam 15 bin twitter profili oluşturduklarını belirtti.

Geliştirdikleri bir algoritma sayesinde şu ana kadar toplam 11 bin troll hesabı engellediklerini belirten kullanıcı, troll hesapların nasıl işlediğine dair şunları kaydetti:

“1- Flood’a başlamadan önce sosyal medyada “Trol” olarak adlandırdığımız bu kişilerin 2020 erken seçimine hazırlandıklarını (Şu an bütün partiler buna hazırlanıyor) bilmenizi isterim. Troller 2019 Ocak ayından bu yana 15.000’in üzerinde Twitter profili oluşturdular.

2- Bir süredir üzerinde çalıştığımız algoritmalar sayesinde yaklaşık 7 saat içerisinde ilk maddedeki görselde gördüğünüz gibi 11.000 trol hesabını engelledik. Eğer ilgi olursa bu hesapları dışarıya aktarıp sizlere iletebiliriz.

 

 

3- Troller, Facebook ve Instagram profillerinizi “taklit” hesap olarak şikayet ederken, Twitter profillerinizi ise yoğun bir şekilde spamlıyorlar. Twitter’daki spam örnekleri aşağıdaki görseldekiler gibi.

4- Instagram hesabınızı bir defalık kurtarabiliyorsunuz. Kimlik fotoğrafınız ile size söylenen talimatlara uyduğunuzda ınstagram hesabınızı açıyor. İkinci trol saldırısında ise bu ne yazık ki olmuyor ve hesabınız tamamen kapanıyor. Twitter’da ise hesapların açılması şans işi…

5- Bu troller içerisinde bir hiyerarşi var. Biliyorsunuz hiyerarşi, alt-üst ilişkisi demek. Kendilerine ”Grup Komutanı” veya ”Grup Komutan Yardımcısı” gibi rütbeler(!) vermişler. Hatta alt gruplar arasında kavga çıkarsa bu grupları barıştırmak için de ayrı gruplar kurmuşlar.

6- Şimdi bahsedeceğimiz bütün tim ve gruplar merkezi bir yerden yönetiliyor. A’k Ekip adını verdikleri bu merkez; Ankara’da. Türkiye’nin birçok ilindeki kişileri buradan yönetiyorlar. Trollere en çok katılım ise Urfa, Konya, Gümüşhane, İstanbul, Adana ve Ankara’dan.

7- Bu timler kendi aralarında belli gruplara ayrılıyorlar. Bu grupların bazıları sanatçılara, milletvekillerine ya da oyunculara saldırırken bazıları da fenomenlere saldırıyor. Twitter profili kapattıran bu timlerin hack ile uğraşan ekibi ise A*yıldız Tim.
8- Alt grupları incelediğimizde aktif olarak #twitter profillerine saldıran/şikayet eden ve spamlayan ‘gruplar’ ise şu şekilde;

Suf*e Grupları, R*bi4 Grupları, Ender*n Grupları, Kızıl*lma Grupları, S*ncer Grupları, S*lçuklu Grupları, Ak P*yade Grupları, T*rkuaz grupları

9- Bu grup ve timlere ek olarak 2019 yılında Reis*iler, Erdo*an grupları gibi ek gruplar oluşturulmuş. Bu grupların başındaki kişiler parti tarafından ödeme alırken #twitter’da “spam timlerimize katılın” çağrısına uyanlar ise hiçbir ödeme almıyorlar.

10-  Bu grup ve timlerin tek görevi Twitter’da hesap kapatmak değil. Aynı zamanda siyasi bir partinin TT çalışmalarını da yapıyorlar. O partiyi hepimiz biliyoruz. Bu çalışmaların aynısını muhalefet partileri de yapıyor. Fakat muhalefet ekipleri; vekillere – fenomelere saldırmıyor.
11- Bu grupları ve timleri yönetenler partinin gençlik kollarında ve kadın kollarında çalışıyorlar. Kadın kollarının aktif olarak çalıştığı spam timinin ismi ise: Otto*an woman sp*m timi. Evet isimleri ingilizce ve komik ama gerçek. Araştırabilirsiniz.
12- Maaş alamayan ve sosyal medyada trollük yapan gençlik kolları ya da kadın kolları çalışanlarının birçoğunu araştırırsanız bazı belediyelerdeki bankamatikçiler çıkacaktır. CHP, İYİ ve Saadet’e çağrımdır: Trollere karşı aktif mücadele verin.

 

Benzer Haberler