Akşener’in önemli bir AKP’li isme “Cumhurbaşkanlığı sistemi kalıcı hale gelmiştir” dedi iddiası

Yayın tarihi: 3 Mart 2024 Pazar 2:56 pm - Güncelleme: 3 Mart 2024 Pazar 2:56 pm

Gazeteci Sedat Bozkurt, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener‘in görüştüğü önemli bir AKP’liye “Parlamenter sistem gündemden düşmüştür. Cumhurbaşkanlığı sistemi kalıcı hale gelmiştir” dediğini aktardı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ittifaktaki ortağı CHP’ye ağır eleştiriler yönelterek yollarına “hür ve bağımsız gideceklerini” söylemişti. Akşener’in ve bazı İYİ Partili kurmayların açıklamaları, muhalefette konumlanmış partinin “AKP’ye yanaştığı” yorumlarına neden olmuştu.

Gazeteci Sedat Bozkurt, Kısa Dalga’da kaleme aldığı “’Ve Akşener Saray’a dilekçeyi verdi” başlıklı yazısında, Akşener’in yeni oluşturduğu siyasi hattına dair bilgiler verdi.

Meral Akşener’e yurttaştan ‘İmamoğlu’nu niye bıraktın’ sorusu

Akşener’in açıklamalarını değerlendiren Bozkurt, “Son olarak vatandaşların sorusu üzerine millet ittifakını kendilerinin doğru bulduğunu ama seçmenin yanlış bularak oy vermediğini söyledi. Seçmenin tercihi üzerinden doğruyu yanlışı tespit etmeye çalışan bir siyaset gerçekten çok sıkıntılıdır. Seçmen Recep Tayyip Erdoğan’ı tercih ediyorsa karşısına neden aday olarak çıkıyor ya da bir adayı çıkartıyorsunuz? Yerel seçimlerde neden her seçim bölgesinde adayınız var? Seçmen sizi tercih etmiyor ise partiyi kapatacak mısınız?” sorularını yöneltti.

AKŞENER’DEN AKP’LİYE: PARLAMENTER SİSTEM GÜNDEMDEN DÜŞMÜŞTÜR. CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ KALICI HALE GELMİŞTİR

Akşener’in önemli bir AKP’liyle yaptığı görüşmeyi de aktaran deneyimli gazeteci Bozkurt, şunları kaydetti:

“Akşener, seçmenle diyaloğunun benzerini parlamenter sistem üzerinden, yakın çalışma arkadaşlarıyla da yapmış. Buradan aldığı onayla Erdoğan’a mutlak iletileceğini bildiği önemli bir AKP’liye de özel bir görüşmede bu görüşünü aktarmış:

Meral Akşener yurttaşla tartıştı: Hadi be!

‘Seçmen onaylamadı parlamenter sistem gündemden düşmüştür. Cumhurbaşkanlığı sistemi kalıcı hale gelmiştir.’

Bu, cumhurbaşkanlığı sisteminde, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin de onay vermesiyle bazı değişiklikler yapılması halinde, İYİ Parti’nin pozisyonunu değiştireceğinin de ilanıdır. Aynı zamanda Cumhur İttifakı’yla kurulma olasılığı bulunan iş birliği için de bir dilekçedir. Çünkü yerel seçimlerden sonra en büyük fırtına CHP’nin ardından İYİ Parti’de kopacaktır. Akşener bir kaptan olarak gemisinin başında kalmak istiyorsa gemiyi güvenli bir limana, sağ siyasetin hoşuna gidecek olan iktidarın yanına çekmek zorunda kalabilir. Bahçeli İYİ Parti ile yaşanan ayrışmadan sonra tam da bunu yaparak hem kaptanlığını hem de gemiyi batmaktan kurtardı. Yani sonuç almış bir modeldir bu.”

Eski İYİ Partili Özkan’dan Akşener’in ‘şeriat’ sözlerine tepki: Hele hele başı açık hiç olmazdı…

Kaynak: TELE1