Akşener’den ‘Devran’a giden İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu hakkında açıklama

22 Ocak 2020 Çarşamba

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Selahattin Demirtaş’ın ‘Devran’ isimli kitabının okuma tiyatrosuna katılan Selvi Kılıçdaroğlu ve Dilek İmamoğlu’na yönelik eleştiriler hakkında ‘kadınların özne olduğu konularda’ konuşmamaya özen gösterdiğinin altını çizerek,  “Biz Negri Negri’de hiç Emine hanımdan bahsettik mi? Gitmişler, napalım? Ben davet edilseydim gitmezdim. Eşim de gitmezdi” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle öğle yemeğinde bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Devran’ fotoğrafı yorumu

Akşener, Demirtaş’ın ‘Devran’ isimli kitabının okuma tiyatrosuna katılan Selvi Kılıçdaroğlu ve Dilek İmamoğlu’na gelen eleştiriler hakkında şöyle konuştu:

“KADINLARIN ÖZNE OLDUĞU KONULARDA KONUŞMAMAYA ÖZEN GÖSTERİYORUM”

“Siyasilerin eşleri tiyatroya gitmiş. Biz Negri Negri’de hiç Emine hanımdan bahsettik mi? CHP’nin kurumsal yapısı eğer bu tiyatroda ortaya çıkan fotoğrafla eş değerse başka bir şey. Ama benim sizin bildiğiniz en son Kılıçdaroğlu’nun bir beyanatı var. HDP ile herhangi bir iletişimin, bu kanalın açılabilmesi için HDP’nin PKK ile arasına mesafe koymasıdır demesi. Eşler üzerinden ne söyleyebiliriz ki!”

Selahattin Demirtaş: Son derece ucuz ve seviyesiz bir şov yapıyorlar

Akşener, İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu’nun “Terörle arasına mesafe koymadan siyaset yapanları şirinleştirmeye matuf her adım teröre müsamahadır. Bu tiyatronun milletimize de kardeşliğimize de hiçbir hayrı yoktur! Siyaseti bunu bilerek yapmak lazımdır” sözleri hakkında, “Görüşlerini sosyal medyada çok rahat ifade etme hakkına sahip. Ben arkadaşımızın sözüne saygı duyuyorum. Bu sözü niye söylemedin kardeşim demedim kendisine. Saygı duyuyorum fikrini söylüyor” dedi.

Ben kadınların özne olduğu konularda konuşmamaya özen gösteriyorum. Gitmişler. Napalım? Tekrar söylüyorum. Hiç Emine Erdoğan’ın eylemler, tutumuyla ilgili 2002’den beri hiç ağzımdan yorum duydunuz mu? Hayır. Kadını tırmalamaktan, özne haline getirmekten vazgeçelim. Ben davet edilseydim gitmezdim. Eşim de gitmezdi.”

Akşener’in açıklamalarından satır başları şöyle:

İYİ Parti’nin kuruluşunun üzerinden 2 yıl geçtiğini anımsatan Akşener, “Kuruluş süreci zorlu geçti. Ömrüm sonuna kadar 24 Haziran 2018 seçime girmemizi sağlamak için İYİ Parti’ye gelen milletvekillerine teşekkür edeceğim” dedi.

Millet İttifakı’nın ortak adayı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilme sürecine de değinen Akşener, “23 Haziran 2019‘daki 2. İstanbul seçim sonuçlarını başta AK Parti olmak üzere tüm partiler iyi incelemeli. Kendisini şehirli addeden, demokrasiye inanan, hukukun üstünlüğüne inanan orta sınıf seçmende, hangi partiye oy verirse versin, umutsuzluk hakimdi. İkinci İstanbul seçimleri bu seçmene, istediğinde oyuyla siyasetçinin kulağını çekebildiğini gösterdi.” diye konuştu.

YENİ PARTİLER DEMOKRASİYİ GÜÇLENDİRİR’

Yeni kurulacak partiler seçmen açısından iyi. Yeni partiler seçenekleri arttırır, rekabeti arttırır. Demokrasiyi güçlendirir. Buna inanıyoruz. Ama şu da var: biz rakibiz. Ak Parti ile de, CHP ile de rakibiz. Bu nedenle ittifaklar konusunda şimdiden bir şey söylemek istemem.

‘PARLAMENTER SİSTEME BİZİ ERDOĞAN GEÇİRECEK’

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi keşke çalışsaydı. Tutmadı. Şimdi 7’den 77’ye Türkiye’de ne olsa, herkes Sayın Erdoğan’dan biliyor. Tek adam rejiminin getirdiği durum.

Kısa, öz, sivil yeni bir Anayasa ile iyileştirilmiş parlamenter sisteme geçilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Ben iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme bizi Sayın Erdoğan’ın geçireceğini düşünüyorum.

Saray Erdoğan’ı kapattı, steril hale getirdi. Paralel evren yarattı. 31 Haziran ve ikinci İstanbul seçimini AK Parti incelesin derken bunu kastediyorum. Sonuçta Erdoğan’ın sağduyusunun hakim olacağına inanıyorum

CUMHURBAŞKANLIĞINA ADAY MISINIZ?

Benim kişisel olarak inatlaşma huyum yok. Referandumdan başlayan süreçten itibaren kendimi bu millete borcunu ödeyen bir insan olarak görüyorum. İnatla, “ ben ben ben” deme gibi bir huyum yok.

Başkanlık sistemi üzerinden gidilirse, insanları üzen taraf olmayız. Kendimi Sayın Erdoğan’ın yerine koyuyorum 2023’e kadar süresi var o yüzden seçim öngörmüyorum.

Gerçekçilikten uzak aşırı duygusal bir ortamda yaşıyoruz. Sayın Erdoğan alacaklı olmayı sever, borçlu olmayı sevmez. İyi Parti’nin kuruluş aşamasında bize karşı rasyonel bir tutum izledi. Hiçbir şey söylemedi. Ama aşağıda İyi Parti ve Meral Akşener şeytanlaştırıldı. Evim basıldı. Basanlar beraat etti.

İki yeni parti konusunda, Erdoğan kendini, çok yakın çalışma arkadaşları olduklarından, alacaklı hissediyordur. Dolayısıyla rasyonel davranmaz. Yani şenlikli günler. Burada “Reis’e ihanet ettiler” diye gidecekler

AK PARTİ İLE İTTİFAK YAPAR MISNIZ?

Siz bu soruyla ‘illet zillet’ diyen küçük ortağı neden huzursuz ediyorsunuz? Ben sayın Erdoğan’ın bugünkü sistemle seçime gittiği vakit seçilemeyeceğini matematiksel olarak biliyorum. Bizim ittifaklar için ön şartımız iyileştirilmiş parlamenter sisteme dönmek şartıdır. Seçim kazanmaya yönelik sorun var. Ben bunun Erdoğan’ı sağduyuya getireceğine inanıyorum

YURTTA SULH KONSEYİ İLE İLİŞKİNİZ VAR MI?

AK Parti Nisan 2016’ya kadar MHP içindeki duruma müdahil olmadı.O zaman 4 genel başkan adayıydık. Benim 15 Mayıs Kongresi için ‘genel başkan olacağım, Başbakan olacağım” sözlerim 15 Temmuz olarak değiştirildi. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar benden bunu çıkaramazlar. Çünkü yok. Bunu da en iyi sayın Erdoğan bilir.

Tek şüpheli Meral Akşener olduğu bir dava açıldı. Ama dosyaya tek bir belge girmedi. İddianamesi yok. Avukatım aracılığıyla 40 günde bir ifademi alın diye başvuruyorum. Hiçbir gelişme yok Ağam bizle eylenir.

Biz İYİ Parti olarak ‘Yurtta sulh konseyinin araştırılması’ için önerge verdik. Küçük ve büyük ortak oylarıyla reddedildi.

Bazı şeyleri sakız gibi çiğniyorlar. Bu sakız çiğneme işi birgün bunu yapanların boynuna bumerang gibi geçer.

Kimse nenim FETÖ ile fotoğrafımı bulamaz çünkü yok. Düğünde eşimle otururken çekilmiş fotoğraftan eşim silip ayakta FETÖ liderini koymuşlar.

KANAL İSTANBUL

Sorular soruyoruz cevabını alamadık. Buradan rant aktarımı söz konusu olabilir.

Kutuplaştırma hep işledi. Aynı kutuplaştırma algoritması işletiliyor olabilir.

Bu kutuplaşmaktan,yumruklarımızı, dişlerimizi sıkmaktan, sıkmaktan yorulduk.

Benzer Haberler