Akşener ‘yeni anayasa’ iddialarına cevap verdi

16 Kasım 2020 Pazartesi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, FOX TV’de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında açıklamalarda bulundu. “Anayasa çalışmamız yok. Nereden çıktı, nasıl çıktı konusu da kocaman bir soru işareti.” diyen Akşener, “Biz iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistemin nasıl yapılacağını yapıyoruz. Biz bunu İYİ Parti olarak yapıyoruz, başka kimse yok” şeklinde konuştu.

 

Akşener, son günlerde siyasetin gündeminde olan anayasa çalışması tartışmaları hakkında şöyle konuştu:

“Böyle bir çalışma yok. Nereden çıktı, nasıl çıktı konusu da soru işareti. Rahmetli Erdal İnönü’nün kurduğu TÜSES diye bir vakıf var. TÜSES Vakfı’nın zaman zaman belli konularla ilgili insanlarla toplanıp konu başlıklı çalışmalar yaptığı bilinen bir gerçek. Sayın Nuri Okutan kardeşimiz zaten açıklama yaptı. MHP milletvekili iken de, bağımsızken de, İYİ Parti kurulma aşamasındayken de kendisine yapılan davete icabet etme konusunda benim de bilgim dahilinde katıldı. Ama burada sayın Kaboğlu’nun ya da bir başkasının başkanlığında bizim arkadaşlarımızın CHP’nin, HDP’nin, Saadet Partisi’nin yaptığı bir anayasa çalışması yok. Bu kadar net söylüyorum.

Ümit Özdağ’ın iddialarına yanıt veren Kılıçdaroğlu, anayasa çalışması olursa ilk başvuracağı partiyi açıkladı

Sayın Kaboğlu 2012’de bütün partileri bir anayasa düzenlemesi için topladı. Sonra da Sayın Cemil Çiçek’in çağrısıyla Meclis’teki 4 siyasi parti oturdular, ben de o zaman MHP milletvekiliyim, 82 anayasasına ilişkin 42 madde üzerinde uzlaşıldı, seçim sonrasında unutuldu. Sayın Kaboğlu’nun 2012’de böyle bir öneriyi Cemil Çiçek beyefendiye veriyor. Sitede hala bu çalışma duruyor.

“BİR DELİ KUYUYA TAŞ ATTI”

2007’de Ergun Özbudun hocaya sayın Erdoğan bir anayasa taslağı istiyor. Benim bildiğim Türkiye’deki 3 anayasaya dair 3 çalışma var. Birincisi sayın Ergun Özbudun’un, onu sonra beğenmiyorlar. İkincisi sayın Cemil Çiçek’in bütün o akademi ile vesaire ile. Sayın Kaboğlu’nun da başında bulunduğu o derneğin de, orada akademisyenler var, böyle bir çalışma var. Bu, bu. Bunun içinde sadece biz değil kimse yok. Bir deli bir kuyuya taş attı nasıl çıkaracağımızı bilemiyoruz. İYİ Parti yok, İYİ Parti’yi kötüleyeceğim diyerek, Meral Akşener’e ok atacağım diyerek, bütün siyasi partilere böyle bir çalışma yaptınız diyorsunuz. HDP ‘yok’ dedi, Kılıçdaroğlu ‘yok’ dedi, var diyen yok. Sayın Kaboğlu da yok.

AKŞENER: “BİZ İYİLEŞTİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEMİN NASIL OLACAĞINI TASARLAMA ÇALIŞMASI YAPIYORUZ”

Biz iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sistemi söyleyen bir siyasi partiyiz. Biz Atatürk’ün yaptığı bugüne kadar tekrarlanmayan bir şey yapmaya çalışıyoruz. Biz önce sistemi tasarlıyoruz. Anayasası, kanunları sonraki iş. Biz şu anda iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sistemin nasıl olacağını tasarlama çalışması yapıyoruz. Burada kimse yok, partimizin içinde. Farklı farklı alanlardan yardım alarak bunu tartıştırıyoruz.

Ondan sonra gideceğiz sizlerle paylaşacağız, akademi ile, STK’lar ile paylaşacağız. Şu anda Türkiye’de sıfırdan bir anayasa yapılabilir şartlar yok. Biz önce tasarımını yapıyoruz.

AKŞENER: “SİYASİ PARTİLER İLE PAYLAŞACAĞIZ”

Biz şu an itibariyle Millet İttifakı’nın içinde yer alan iki partiyiz 31 Mart’a göre. DEVA ve Gelecek Partileri de kuruldu. Bu arkadaşlarımız da parlamenter sisteme yönelik bir tavrın içerisinde. Biz bu sistem tasarımını tamamladıktan sonra, anayasa birlikte yapılacak zaten, elbette sayın Kılıçdaroğlu ile diğer siyasi partilerle, özellikle akademi ile, medya ile bütün gruplarla bu tasarımımızı paylaşacağız. Ondan sonra anayasa çalışması zaten anayasa hukukçuları üzerinden yol gidecek.

AKŞENER: “ERDOĞAN’IN DA BAHÇELİ’NİN DE DÜŞMANI DEĞİLİM”

Bu tasarımı sayın Erdoğan ile de paylaşmayı çok isterim. Paylaşacağız da okuyup okumayacağını bilemiyorum. Ben sayın Erdoğan’ın da Bahçeli’nin de düşmanı değilim. Ben siyasette hiçbir kişinin düşmanı değilim.

Bütün badireler de siyasetçi siyasetçinin dostudur. Hangi siyasetçinin yanında bürokrat kaldı? Başı belaya giren siyasetçinin yanında aynı fikirde olmasa dahi siyasetçi durdu. Derdimiz Türkiye, derdimiz memleketimiz

Biz önce tasarımını yapıyoruz, sonra hukuki alanı var. Anayasa faslı. Orada da herkes bir arada bir çalışma yapmak durumundayız.