Akşener ve Soylu tartıştı, polisin çalışma saatleri değişti

31 Mart 2022 Perşembe

Akşener ve Soylu tartıştı, polisin çalışma saatleri değişti

Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 ilin emniyet müdürlüklerine yazı göndererek, polis mesai saatlerinin yeniden düzenlenmesi talimatı verdi. Yazıya göre polisler 8/24 ve 12/36 çalışma sisteminde çalışacak.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dünkü grup toplantısındaki konuşmasında polislerin yaşadıkları sorunları dile getirmiş ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Akşener’e yanıt vermişti.

Polemiğin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 İl Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdiği genelge ile polislerin mesailerinde düzenleme yaptı.

Süleyman Soylu, Meral Akşener’i hedef aldı: Seni en iyi biz biliriz

8/24 VE 12/36 ÇALIŞMA SİSTEMİNE GEÇİLİYOR

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilin Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, polislerin çalıştığı 12/24 çalışma sisteminin personelin moral ve motivasyonu ile verimliliğini düşürdüğü ifade edildi.

12/24 sisteminden kademeli olarak hızlı bir şekilde vazgeçilmesi gerektiği vurgulanan yazıda “Personelin moral ve motivasyonunun, mesleki dayanışmasının, aidiyet duygusunun ve verimliliğinin arttırılması ile personel memnuniyetinin en üst seviyede sağlanabilmesi amacıyla, çalışma saatleri yönüyle, İl Emniyet Müdürlüklerindeki Polis Merkezi Amirlikleri ve resmi ekiplerde 8/24 ve 12/36 çalışma sistemine tamamen geçilmesi, diğer birimlerde de bu sisteme geçilebilmesi için imkanlar dahilinde gerekli planlama ve düzenlemelerin yapılması hususunda birimlerimiz ilgide kayıtlı Bakanlık Genelgesi ile talimatlandırılmıştır” ifadelerine yer verildi.

’12/24 ÇALIŞMA SİSTEMİNDE POLİSLER İŞ VE SOSYAL HAYAT DENGESİNİ SAĞLAYAMADI’

Yazıda ayrıca polis teşkilatı içerisinde görevli personellerin mesai saatlerine ilişkin yapılan çalışma sonucuna da yer verildi. Buna göre; polislerin yüzde 29.41’inin 12/24, yüzde 15.48’inin 12/36, yüzde 27.34’ünün 08.00-17.00, yüzde 27.11’inin operasyonel birimlerin kendi çalışma sistemi doğrultusunda, bir kısmının ise 8/24 çalışma sistemine göre çalıştırıldığı tespit edildi.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş imzasını taşıyan yazıda, 12/24 çalışma sisteminde polislerin iş ve sosyal hayat dengesini sağlayamadığı da belirtildi.

Meral Akşener’den ‘aday’ açıklaması

MESAİ 8/24 VE 12/36 ŞEKLİNDE YENİDEN DÜZENLENECEK

Çalışma saatleri ile ilgili olumsuzların giderilmesi için 12/24 çalışma sisteminden kademeli ve hızlı bir şekilde vazgeçileceği belirtilen Aktaş imzalı yazıda şu bilgilendirme yapıldı: “Grup çalışma sisteminin uygulandığı birimlerde 8/24 ve 12/36 olacak şekilde gerekli düzenlemelerin ve çalışma planlarının 1 ay içerisinde yapılarak ilinizdeki çalışma saatleri ile ilgili oluşan son durumun Genel Müdürlüğümüze bildirilmesini, konunun hassasiyetle takip edilerek ivedilikle yerine getirilmesini ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini önemle rica ederim.”

AKŞENER: HA ŞÖYLE YOLA GELİN

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün polislerin mesai saatlerine yönelik yeni düzenlemesine ilk tepki İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den geldi. Sosyal medya hesabından genelgeyi paylaşan Akşener “Ha şöyle, yola gelin. 3600 ek gösterge için de benzer adımlarınızı bekliyorum” dedi.

 

İYİ Parti’den Soylu’ya: FETÖ’nün güncellenmiş versiyonu gibi

Benzer Haberler