‘Aksa Enerji, Gana’da rüşvet skandalına karıştı’ iddiası

21 Nisan 2020 Salı

‘Aksa Enerji, Gana’da rüşvet skandalına karıştı’ iddiası

Financial Times gazetesi, Türkiye’nin en büyük enerji şirketlerinden Aksa Enerji’nin Gana’da elektrik santrali yapımı için 2.5 milyon dolar rüşvet verdiğinin iddia edildiğini yazdı.

Financial Times gazetesinin aktardığı habere göre rüşvet skandalı, Amerika’da sermaye piyasalarını denetleyen kuruluş olan SEC’in yürüttüğü bir soruşturmaya konu oldu.

GANA ENERJİ BAKANI AKSA OLDUĞUNU ÖNE SÜRDÜ

SEC’in resmi soruşturma belgelerinde rüşvet verdiği belirtilen ama ismi anılmayan enerji şirketinin Aksa olduğu, Financial Times’a iki yetkili tarafından açıklandı. Öte yandan dönemin Gana Enerji Bakan Vekili John Jinapor da geçtiğimiz hafta yerel bir radyoda yapılan röportajda söz konusu şirketin Aksa olduğunu öne sürdü.

Financial Times’ın haberine göre Aksa rüşveti, uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs’ın Londra’daki ofisinde görev yapan Asante Berko adlı yöneticiye verdi. Berko rüşvetin dağıtımını gerçekleştirdi. Habere göre olay 2015 ve 2016 yıllarında yaşandı.

2014 YILINDAKİ ENERJİ SIKINTISIYLA BAŞLIYOR

Gazeteye göre santralin öyküsü Gana’nın enerji yetersizliği yaşadığı 2014 yılına uzanıyor. Bu dönemde Gana Hükümeti, özel sektörün enerji sektöründe yatırımlarının önünü açtı. Aksa Enerji de, yatırım bankası Goldman Sachs’dan, Gana’da bir enerji santrali kurmak ve Gana’ya elektrik satma konusunda yardımcı olmasını istedi. Goldman Sachs, Aksa’nın talebini kabul etti.

Aksa Enerji’nin Gana’da kuracağı santralle ilgili anlaşma 2015 Ağustosu’nda duyuruldu. Santral 2017 yılında faaliyete geçti.

RÜŞVETİ ORGANİZE ETTİĞİ İDDİA EDİLEN İSİMDEN YALANLAMA

Bununla birlikte Amerika’daki soruşturma dosyasına göre Goldman Sachs, rüşvetle ilgili bilgi edinince elektrik santrali işinden çekildi. Rüşveti organize eden Asante Berko da birkaç ay sonra istifa etti. Fakat Financial Times, Goldman Sachs’ın Aksa Enerji’de hala yüzde 16.6’lik paya sahip olduğunu belirtti. Financial Times’a göre Goldman Sachs yüzde 16.6 hisseyi Aksa’nın bağlı olduğu Kazancı Holding’den 2018 yılında 300 milyon dolara satın aldı.

Asante Berko, Gana medyasına hakkındaki iddiaları yalanladı.

 

Benzer Haberler