Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

AKP’ye yakın ‘Devlet Televizyonu’ TRT’de kaç kişinin çalıştığı belli oldu

TRT'de

Her seçim döneminde muhalefete yayınlarında yer vermemekle suçlanan, devletin resmi televizyonu olması gerekirken AKP’nin sesi olan TRT’de 5 bin 303 kişinin çalıştığı ortaya çıktı.

Gelirini vatandaşların ödediği vergilerden karşılayan ve “İktidara daha çok yer veren” TRT’de 5 bin 303 kişi çalışıyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TRT’de kadrolu 5 bin 57 kişinin görev yaptığını, 246 kişinin de özel hukuk hükümlerine göre çalıştığını açıkladı. Geçen yıl 7 bin 137 personelin olduğu TRT’de emekliliği teşvik yasası sonucu çalışan sayısı da azaldı. TRT, bu geniş kadrosuna rağmen, kurum dışından yüzlerce yayın satın alıyor ve milyonlar ödüyor.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TRT’de yüksek maaşlı çalışanlar, yüksek miktarda paralara karşılık satın alındığı halde yayınlanmayan dış yapımlar ve kurumda yaşandığı iddia edilen diğer sorunlarla ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yazılı soru önergesi verdi.

Önergeyi yanıtlayan Oktay, 5057 personelin görev yaptığını, 246 personelin ise özel hukuk hükümlerine göreve görev yaptığını bildirdi.

Ömer Fethi Gürer, önergesinde, “TRT Genel Müdürlüğünde müdür, memur, sözleşmeli, danışman, işçi ve taşeron olarak çalışanların dağılımı nedir? 2006- 2018 yılı arası kurumca bedeli ödenerek yaptırılıp satın alınan ancak gösterilmeyen kaç yayın vardır?” şeklinde sorular yöneltti.

Herkes konuşur AKP yapar! İşsizlikte cumhuriyet tarihi rekoru

4 MİLYON 450 BİN EURO’YA DIŞ YAPIM SATIN ALINDI MI?

Gürer ayrıca, “TRT kanallarında 2018 yılı kurum içi yapım ve kurum dışı yapım sayısı kaçtır? Kurum dışı yaptırılarak yayımlanmadan arşivde bekleyen yayın var mıdır? ‘Kuşlar Bizim Gibi’ dizisinin toplam maliyeti 4 milyon 450 bin Euro 31.07.2014 tarihinde TRT’ye teslim edilmiş ama yıllarca yayıma verilmemiştir. Benzer yapımlar var mıdır?” şeklindeki soruların Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanmasını istedi.

5057 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye Radyo-Televizyon Kurumunda, kadro karşılığı sözleşmeli personel olarak 5.057 personel, özel hukuk hükümlerine tabi olarak 246 personelin görev yaptığını bildirdi.

Oktay, “Bedeli ödenerek ya da satın alınarak yayma verilmemiş herhangi bir program bulunmamakta olup, ‘Kuşlar Bizim Gibi’ adlı yapım gecikmeli olarak yayınlanmıştır” dedi.

TRT'de

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, özellikle son dönemlerde tamamen ‘yandaş’ denilebilecek bir yayın anlayışıyla yayın yapan TRT’nin, özellikle dış yapımlara yüklü miktarlarda paralar ödediği yönündeki iddialara açıklık getirilmesi gerektiğini belirtti.

246 personelin özel hukuk hükümleri çerçevesinde görev yapmasına dikkat çeken Gürer, “TRT iktidarın borazanı gibi yayın yapıyor. Kurumun, kendi bünyesinde yapabileceği işleri dahi iktidara yakın yapımcılar, ya da iş yapanlar üzerinden yürüttüğü iddiaları var. İşin kılıfına uydurulması ülkemizde olağanlaştı. Yeterli kadro ve donanıma sahip TRT, neden kurum dışı program alımı yapar anlamak mümkün değil. Kurumda kim ne kadar maaş alır? Bu maaşlara karşı sağlanan verimlilik ve izlenebilirlik nedir? Bu soruların yanıtlanması gerekiyor. Her yurttaş TRT’ye doğrudan elektrik faturası ile katkı payı ödüyor. Vatandaş izlemediği TRT için oluruna bakılmadan zorla ücret ödüyor ama kurum sadece iktidarın sesi olarak yayın yapıyor. Yetmiyor elde ettiği geliri kurum içi programlar yapabilme olanağı varken kurum dışı yapımlarla tüketiyor ” diye konuştu.

Tele1 TV