AKP’nin yönettiği belediyeyi kazanan Burcu Köksal: Prizlerin altında dahi kamera ve böcek var

Yayın tarihi: 17 Nisan 2024 Çarşamba 5:51 pm - Güncelleme: 17 Nisan 2024 Çarşamba 5:52 pm

Yerel seçimlerde AKP’nin yönettiği Afyonkarahisar Belediyesi’ni kazanan Burcu Köksal, belediye binasında prizlerin altında dahi kamera ve böceklerin olduğunu açıkladı. Köksal, ayrıca belediyeyi yaklaşık 1 Milyar TL borçla devraldıklarını belirtti.

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde AKP’nin kalesi olarak bilinen Afyonkarahisar Belediyesi’ni kazanan Burcu Köksal, geçen günlerde mazbatasını alarak göreve başladı. Köksal, ilk iş olarak bağımsız denetçiler ile işbirliği yaparak belediyenin borcunun tespit edilmesi için çalışma başlattı. Belediyeyi AKP’li yönetimden yaklaşık 1 milyar TL borçla devraldıklarını söyleyen Köksal, “Tahmini 1 Milyar borç çıkar. Bizim bütçe 1.5 Milyar. Onu da kuruşu kuruşuna ne çıkarsa asacağız dışarıya herkes görecek” dedi.

“HER YERDE BÖCEK VE KAMERA VAR”

Afyon Postası’ndan Nail Azbay’a konuşan Köksal, ayrıca belediye binasında prizlerin altı da dahil olmak üzere çok sayıda böcek ve kamera olduğunu açıkladı. Köksal, konuyla ilgili “Bildiğiniz gibi değil. Asansörde bile kamera olduğu konuşuluyor. Boya badana yapılsın, bakılsın diyerek içeriye ekip soktuk. Bizim katı olduğu gibi tarayacaklar” dedi.

AKP’DEN ‘BÖCEK’ İDDASINA YANIT

Öte yandan AKP İl Başkanı Hüseyin Menteş, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal’ın “Belediyenin her yerinde böcek var” açıklamalarına yanıt vedi. Köksal, “Öyle bir şeyi biz yapmadık. Böyle bir şey var diyorlarsa ispat etmekle mükellefsiniz” dedi.

Köksal’ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

-Bizde bir Seval Açıkgözoğlu adlı bir mimar var. O da ruhsat birim iskan sorumlusu idi. Onun yerine biraz daha liyakatli olan Betül Şen görevlendirildi. Kendisi ot yolmaya falan değil yine imar müdürlüğünde mimar olarak görevine devam edecek. Makine Mühendisi olarak da İhsan Kahveci… Kendisi 2015’den bu yana Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürüydü. Kendisini makine mühendisi olduğu için makine ikmal bölümüne aldık. Orada da mühendis olarak görev yapacak. Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü olarak da Tuba Ciğerci var. Su ve Kanalizasyon birim Sorumlusu imiş. O da makine mühendisi. Tuba Hanım’ı görevlendirdik.

“BAZILARINA SIRF KOLTUK VERMEK İÇİN BİRİMLER AÇILMIŞ”

-Diğer görevlendirmeler beden işçileri. Bir çoğu partide görev almış, kendilerinden faaliyet raporu istiyorum. Hiçbir şey sunamıyorlar. Bazılarına sırf koltuk vermek için birimler açılmış. Ortaokul mezunu olan kişiyi otopark birim sorumlusu yapmışlar. Kimseyi küçümsemiyorum. Ama orada eğitimli insanlar altta görevlendirilmiş, üstte ise tamamen partizanca görevlendirilmeler yapılmış. Ben liyakat diye vatandaşa söz verdim. Ben bunları nasıl tutabilirim?

“KADIN KÜLTÜR EVİ’NE MÜDÜR ATADIKLARI KİŞİ PARTİ PROPAGANDASI YAPMIŞ”

-Mareşel Fevzi Çakmak Mahallesi muhtarı aradı. Kadın ağlıyor, ‘çok büyüksünüz’ dedi, ne oldu diye sordum. Orada Kadın Kültür Evi var. Hilal Büyükben oranın müdürü olarak görevlendirilmiş. Kendisi AK Parti Kadın Kolları Teşkilat Başkanı. Fakat müdirelik yapmak yerine hanımefendi evlerde parti propagandası yapmış. Fazlası ile siyaset… Oradaki bütün öğretmenler küsmüş durumda. Kadınlar Kültür Evi’ne gidip gelmemeye başlamış. Muhtar o kadar şikayetçi ki, çok şükür orada ki baskı kalktı diyor. Ben orayı ziyaret etmek istedim beni kabul etmedi. AK Parti’nin seçim propagandası olarak kullanmış. Ben bunları ne yapayım?

“BANKAMATİK MEMURLARI TESPİT ETTİK”

-Bankamatik memurlarını tespit ettik. Şu ana kadar 15 kişi falan tespit ettik. Tek tek inceliyoruz. Say 200-300’e yükselebilir. Adamlar ortada yok… Ben onları işten de atmadım. Şunu yaptım. Park ve Bahçelerde ciddi bir personel ihtiyacımız var. Beden işçisi olarak gözüküyorlar ama iş yerlerinde yoklar. Oralara görevlendirdik. Çalışıyorsanız oralarda çalışın ekmeğinizi kazanın, çalışmazsanız kusura bakmayın ben oturduğu yerde kimseye maaş veremem.

“SON İKİ AYDA 102 KİŞİ ALMIŞLAR, HEPSİNİ ÇIKARACAĞIM”

-Son 2 ayda alınan 102 kişi var. Bunların hepsine çıkış vermem gerekiyor. Çünkü siyasi gerekçe ile alınmış. Yani oy sözü alınmış ve işe alınmış. Afyonlu’nun parasını neden çarçur ettirelim. İş yapmayacak insanlara neden bunu verelim.

“YÜNTAŞ İŞÇİLERİ ZATEN BEDEN İŞÇİSİ GÖZÜKÜYOR”

-Giden arkadaşların hepsi beden işçisi olarak gözüküyor. Birim Sorumlularının tamamı böyle. Bir mimar Seval Hanım var. Birim sorumluluğunu aldık Betül Hanım’a verdik. Onun dışında YÜNTAŞ çalışanları zaten beden işçisi. Birkaç Gıda Teknikeri var. Onları da Halk Ekmek bölümüne, NO 03’e falan gönderdik. Oralarda daha faydalı olabileceklerini düşündük.

“ESKİ VEKİL DANIŞMANI BELEDİYEDEN MAAŞ ALIYOR, KENDİSİ ORTADA YOK”

-Mesela AFBEL otelde var. Eski bir vekil danışmanı var. Beden İşçisi olarak işe girmiş. Muhasebede gözüküyor. Ama kendisi muhasebede yok. Para alıyor sadece. Ben gene onları çıkartmadım. Madem beden işçisisin ekmeğini kazan dedim. Çalışırsan burada çalış çalışmıyorsan güle güle diyoruz. Afyonluya bir söz verdik liyakat dedim. AKP’li olmuş MHP’li olmuş beni ilgilendirmiyor işini yapan kalır.

“BELEDİYEYE BAĞIMSIZ DENETÇİ GETİRDİK, TAHMİNİ BORCUMUZ 1 MİLYAR TL…”

-Bağımsız Denetçi getirttik. Onlara denetletiyoruz. Resmi borç 677 Milyon. Ama piyasaya olan borçlar var. Onların ödeme emirleri geliyor. Hukuk Servisi bugün getirdi. Basketbolculara ödenmesi gereken para 40 Milyon TL. Dolar bazında olduğu için sürekli artıyor. Burada dava devam ediyor. Çim Sulama Parası olarak DSİ benim kazanacağımı anlayınca 2018’den beri almadıkları parayı talep etmiş. 5 Milyon’a yakın o var. Tahmini 1 Milyar borç çıkar. Bizim bütçe 1.5 Milyar. Onu da kuruşu kuruşuna ne çıkarsa asacağız dışarıya herkes görecek. Çünkü resmi borç dışında ödeme emirleri var. Hepsini birimlerden toplatıyorum tek tek kalem kalem yazıp asacağız. Bu sadece Belediyenin borcu YÜNTAŞ ayrı. Ona da ayrıca bakacağız.

“HER YERDE KAMERA VE BÖCEK VAR”

-Birde böcek taraması yaptırıyorum. Her yerde kamera, böcek var. Prizlerin altına falan koymuşlar. Bildiğin gibi değil. Asansörde bile kamera olduğu konuşuluyor. Boya badana yapılsın, bakılsın diyerek içeriye ekip soktuk. Bizim katı olduğu gibi tarayacaklar.

“BİRKAÇ BİRİMDE DAHA DEĞİŞİKLİK OLACAK, BİR İKİ BAŞKAN YARDIMCISI İLE GÖRÜŞÜYORUM”

-Birkaç birim daha var. Oralarla ilgili çalışma yapıyorum. Oralarda da değişiklik olacak. Birde bir iki başkan yardımcısı olarak görüştüğüm insanlar var. Acele etmiyorum. Etüt ediyorum. Onu da ondan sonra tamamlayacağız.

CHP’li Burcu Köksal AKP’yi kalesinde devirdi!

Burcu Köksal, Afyonkarahisar, Belediye, CHP

Kaynak: alinti