AKP’nin Suriyeli göçmen formülü: 250 bin ev, istihdam, organize sanayi bölgesi

11 Mayıs 2022 Çarşamba

AKP’nin Suriyeli göçmen formülü: 250 bin ev, istihdam, organize sanayi bölgesi

Türkiye’nin en önemli gündemi haline gelen göçmen sorunu Cumhur İttifakı’nda ciddi tartışmalara neden oldu. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sık sık ağız değiştirdiği meselede AKP yeni bir formül önerdi.

Yandaş Sabah Gazetesi Suriye’ye geri dönecek göçmenler için AKP’nin ‘2Y-1Ç’ formülü üzerinde çalıştığını yazdı. Suriye’de kurulması planlanan 200-250 bin konutun etrafına Organize Sanayi Bölgeleri kurulacağı, zeytinlik alanlar yapılacağı iddia edildi. AKP’nin bu yolla Suriyelilere “istihdam” sağlamayı amaçladığı belirtildi.

Planın devamında, Cerablus, Azez, El Bab, Resulayn ve Tel Abyad’da yapılacak olan evlerin 40, 60, 80 metrekare olmak üzere üç ayrı tipte inşa edileceği belirtilirken bahçe içinde yapılacak evlerin çatılarında da su depoları bulunacağı; okul, AVM, spor salonlara ve şehir idari yapıları (belediye gibi) gibi sosyal ve kültürel binalar da inşa edileceği ve geri dönenlerin, şehirlerin kurulacağı bölgelerdeki zeytin üretimini yapmalarını sağlayacak tüm desteklerin verileceği gibi maddeler yer alıyor.

Kaçak göçmenler sınır dışı edildi

Benzer Haberler