AKP’nin önerisi Bahçeli’yi kızdıracak

10 Eylül 2021 Cuma

AKP’nin önerisi Bahçeli’yi kızdıracak

AKP, yeni Anayasa’da ilk dört maddeye müdahale etmeye hazırlanıyor.

Türkiye Gazetesi bugün manşetinde anayasa değişikliğiyle ilgili AKP kulislerinden edindikleri bilgileri aktardı.

Türkiye Gazetesi’nden Ebru Karatosun imzalı haberde şu ifadeler yer aldı:

“Yine, devletin şekli, Cumhuriyetin nitelikleri, devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkentini belirleyen anayasanın ilk maddeleri de muhafaza edilecek, ancak diliyle ilgili bazı düzenlemeler yapılacak. Kaynaklar ‘Yeniden yazımı olacak. Mesela ‘Devletin dili Türkçedir’ diyor. Hatalı bir yazım. ‘Devletin resmî dili Türkçedir’ demek lazım. Yine ‘İnsan haklarına saygılı’ diyor. Yetersiz bir ifadedir bu. ‘İnsan haklarına dayanan’ demek gerekiyor. Kırmızı çizgiler korunuyor’ ifadelerini kullandı.”

BAHÇELİ TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, daha önceki Anayasa tartışmalarında ilk dört maddenin değiştirilme ihtimaline tepki göstermişti.

Bahçeli, 2016 yılında yaptığı açıklamada şunları demişti:
“Türkiye’nin kimliği anayasa ile değil, kültürel ve tarihsel mirasla belirlenmiştir. Kimliğimizi Türk milletinin özlemlerini yansıtmaktadır. Türk kimliğinin dışlanması PKK talebidir ve MHP’nin buna çanak tutması düşünülemez. Anayasadan Türk’ün silinmesi milli bir izmihlaldir. Herkes ayağını denk alsın. İlk dört maddenin tartışılmasına tahammül ve müsamahamız yoktur. Bizim görüşümüz nettir.”

Laikliği hedef aldı. Palu davasında Ceza yağdı. Erdoğan’ın dili sürçtü. Savcıya suç duyurusu kabul edildi. Yanardağ: Anayasal suç. AKP’lilerden çalıntı beste. 7 Eylül Günün Özeti

Benzer Haberler