AKP’nin maske bilinmezliği devam ediyor! En etkili maske nasıl yapılır?

25 Nisan 2020 Cumartesi

AKP’nin maske bilinmezliği devam ediyor! En etkili maske nasıl yapılır?

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüs tedbirleri nedeniyle satışı yasaklanan maskelerin eczanelerden ücretsiz dağıtılacağını duyurmasına rağmen çocuğu vatandaş maskeye ulaşamadı. ABD’de yürütülen bir araştırma, evde maske yapılması durumunda en etkili koruma sağlayan kumaşların pamuk, ipek ve şifon olduğunu gösterdi.

Maske satışı yeniden başlayabilir

Chicago Tribune’ın haberine göre, Chicago Üniversitesi’nden Profesör Supratik Guha ve Argonne Ulusal Laboratuvarı’nda görevli meslektaşları, salgına karşı en iyi korumayı sağlayan kumaşları tespit etmek amacıyla evlerde kullanılan 15’den fazla türü inceledi.
Guha ve ekibi çalışmada kumaş türlerinin, Koronavirüs ve diğer solunum yolu rahatsızlıklarına yol açan çok küçük damlacıklara karşı filtreleme özelliklerini tespit etmeye odaklandı.

Sputnik’in aktardığına göre araştırmada pamuk, ipek ve şifonun Koronavirüs’e karşı evde maske yapımında kullanılabilecek en etkili kumaşlar olduğu, sentetik ipek ve satenin çok fazla koruma sağlamadığı, sık dokunmuş pamuğun ipek, şifon ya da pazenle kombine edilmesinin ise çok daha iyi bir filtreleme imkanı sağladığı görüldü.

Ekibin çalışma sırasında N-95 ve cerrahi maskeleri de kıyaslama yapmak için testten geçirdiği belirtildi.

Benzer Haberler