AKP’nin kalesi karanlığa teslim! 4 gündür elektrik yok

6 Mart 2022 Pazar

AKP’nin en çok oy aldığı illerin başında gelen Konya’da kar yağışı sebebiyle elektrik kesintisi yaşanıyor.

Yurttaşlar ısınma problemi başta olmak üzere birçok konuda mağdur olduklarını dile getirdi.

Isparta başta olmak üzere birçok ilde etkili olan kar yağışı yurttaşları mağdur etti.

Geçtiğimiz ayın başında 120 saati aşan elektrik ve doğal gaz kesintisinin yaşandığı Isparta’nın ardından AKP’nin kalesi olarak adlandırılan Konya’da da yurttaşlar mağdur oldu.

4 gündür elektrik kesintilerinin yaşandığı Konya’da  kesintiden en çok etkilenen bölgelerin Akşehir, Tuzlukçu, Doğanhisar ve Ilgın ilçeleri olduğu öğrenildi. Vatandaşlar, ısınma problemi başta olmak üzere birçok konuda mağduriyet yaşadıklarını belirtti.

“DÜŞÜK VOLTAJ NEDENİYLE EŞYALAR KULLANILAMIYOR”

Elektrik kesintilerinden en çok etkilenen ilçe ise Akşehir oldu. Elektrik Kesintisi nedeniyle vatandaşların ısınma başta olmak üzere birçok konuda mağduriyet yaşadığı mağduriyet yaşadığını ifade eden CHP Akşehir İlçe Başkanı Ali İlker Gencer şunları söyledi:

“Bölgemizde yaşanan yoğun kar yağışının ardından neredeyse Akşehir merkez dahil olmak üzere tüm mahallelerinde elektrik kesintileri meydana geldi.

Kesintilerin bir kısmı giderilse de yaklaşık 4 gündür hala elektrik verilemeyen birçok mahalle mevcut.

Bilindiği üzere bölgemiz ağırlıklı olarak hayvancılıkla geçimini sağlamakta. Elektrik yok ise, kişisel ısınma da yok, hayvanların beslenmesi ve sulanması, sağılabilmesi de mümkün olmamakta.

Düşük voltaj nedeniyle dayanıklı tüketim malları ve beyaz eşyalar kullanılamaz hale geldi.

Hastalıkları nedeni ile evlerinde elektrikli sağlık destek cihazlarına bağlı insanlar ağır mağduriyet yaşamaktalar. Ancak bölgedeki mağduriyet 4’üncü gününde daha da artmış durumda”

Elektrik kesintisi devam eden Isparta’da yurttaşlar evlerini terk ediyor!

“İLK KEZ MAĞDURİYET YAŞANIYOR”

Vatandaşların kendi imkânlarıyla mağduriyetlerine çözüm üretmeye çalıştığını kaydeden Ali İlker Gencer, “Ağır kış koşullarında yaşlısı genci kendi imkânları ile hayvanlarını sulayabilmek için çatı oluklarından akan kar sularını biriktirip, donmuş pınarlılardan su çekmeye çalışmaktadırlar.

Bazı vatandaşlar ekmek yapımında kullanılan tüplü ocaklar ile ısınmaya çalışmakta, imkânı olanlar ise yakınlarında gecelerini geçirmeye çalışmaktadırlar.

Maalesef vatandaşımızın sesini, köylümüzün mağduriyetini duyan yoktur. Memleket ilk kez yoğun kar yağışı ile karşılaşmamıştır ancak ilk kez bu denli mağduriyet yaşamaktadır” dedi.

“BİLGİ VERMELERİNİ BEKLEMEKTEYİZ”

MEDAŞ yetkilileri ile kesintilerle ilgili görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve konun takipçisi olacaklarını aktaran Gencer, “İş özelleştirme ile bitmemelidir, özelleştirilen kurumların sorumluluklarının yerine getirilip getirilmediğinin denetimi, tespiti, gerekli iyileştirme ve yatırımlarının sürekli kontrolü elzemdir.

Fatura ödenmediğinde anında tedariki kesebilme yetisine ve teknolojiye sahip kurumun bu şartlarda da aynı hızda ve kabiliyette çözüm sunması gerekmektedir.

MEDAŞ ve ilgili yetkililerin konu ile ilgili gelişmeler ve mağduriyetin ne zaman giderileceği hakkında bilgi vermelerini beklemekte ve olayı yakından takip etmekteyiz” dedi.

“RUTİN BAKIM YAPILMAYINCA OLAN OLUYOR”

Öte yandan CHP Konya Milletvekili Abdullatif Şener de Akşehir’de yaşanan elektrik kesintilerine ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Şener, “Akşehir’de elektrik yok. Dördüncü gününe girdi.

Vatandaşlar hayvanlarını karları eriterek suluyor. Soğuktan insanlar battaniyelerine sarılarak ısınıyor. Özelleştirme sonrası elektrik şebekelerinde rutin bakım onarım bile yapılmayınca olan oluyor. Sorumlular neredesiniz? İfadelerini kullandı.

 

AKP’nin kalesindeki kar yağışı şehirler arası ulaşımı aksattı!

Benzer Haberler