Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

AKP’nin duyurduğu vergi yapılandırması hangi borçları kapsayacak? İşte detaylar…

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş vergi, SGK prim borcu olanlara ilişkin yapılandırma çalışması başlattıklarını açıklamıştı. Muş’a göre geçmişte yapılan yapılandırmalara benzer bir çalışmanın söz konusu olacak. Peki, yeni düzenleme ile hangi borçlar yapılandırılabilecek?

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş vergi, SGK prim borcu olanlara ilişkin yapılandırılmasıyla ilgili bir çalışma başlattıklarını, “Geçmişte yaptıklarımız var. Onlara benzer olacak. Teknik kısımlar devam ettiği için, komisyon aşamasına tekliflerimizi vereceğimiz zaman gelişmeleri paylaşacağız” sözleriyle açıklamıştı.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan vergi yapılandırmalarında kapsamlı çalışmalar yapılmıştı. Askerlik para cezaları, emlak vergileri gibi borçlar yapılandırma kapsamına alınmıştı. Muş’un açıklamasına göre de geçmişte yapılan yapılandırmalara benzer bir çalışmanın söz konusu olduğunu söyledi.

İşte geçmişte yapılandırma kapsamına alınan borçlar:

-Katma Değer Vergisi

-Emlak Vergisi

-Gelir Vergisi

-Çevre ve Temizlik Vergisi

-Motorlu Taşıtlar Vergisi

-SGK, Bağ-Kur prim borçları

-Askerlik para cezası

-Trafik cezaları

– İdari para cezaları ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.

-Su borçları

-Öğrenim kredisi borçları

– Ödenme imkânı ortadan kalkmış isteğe bağlı sigorta primleri ve topluluk sigortası prim borçları ve bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.

– Özel nitelikli inşaatlar ile ihale konusu işlerle ilgili eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

Geçmiş dönemdeki yapılandırmalara bakıldığında peşin ve taksitle ödeme imkanı sunuluyordu. Taksitle yapılan ödemeler için 6, 9, 12 ve 18 seçenekleri sunulmuştu. Bu ödemeler 2 ayda bir gerçekleştirildiği için 36 aya kadar vade sunuluyordu.

loading...