‘Çıplak arama’ iddialarını yalanlayan AKP’li Zengin’e kadınlardan yanıt

18 Aralık 2020 Cuma

AKP’li Özlem Zengin, HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ‘cezaevlerinde çıplak arama yapıldığı’ iddialarını ‘FETÖ yöntemi’ diyerek yalanladı. AKP’li Zengin, iddiaları gündeme getiren Gergerlioğlu’nu ‘Meclis’i terörize etmek’le suçlarken, ‘çıplak aramaya’ maruz kaldığını söyleyen kadınlar duruma tepki gösterdi. Gergerlioğlu da Zengin’e “Halen kadınlardan yazılı, görsel bir çok açıklama geliyor. Kaç bininci açıklamada utanacaksınız, bu hayasızlığı örtmekten vazgeçeceksiniz?” yanıtını verdi.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, cezaevleri ve emniyette çıplak arama iddialarının doğru olmadığını savundu. Euronews Türkçe’den Dilek Gül’e konuşan Özlem Zengin “Bir milletvekilinin adı üzerinden bunu söylemek istemem ama Ömer Faruk Gergerlioğlu kadar ben Meclis’i terörize eden başka bir milletvekili görmedim. Kendisinin geldiği bir yer var. Orayı siz artık bağlarsınız, nereden geldiğini. Bütün ajandası bu, genel kurula çıktığında böyle şeyler ifade ediyor” ifadelerini kullandı.

‘BU BİR FETÖ YÖNTEMİDİR’

Cezaevlerinde çıplak arama yapıldığı iddialarını inanmadığını söyleyen Zengin, “Türkiye’de çıplak arama olduğuna asla inanmıyorum, yok böyle bir şey. Zaten bu konuya İçişleri Bakanımız Genel Kurul’da cevap verdi. Bunu çok net söyleyeceğim, bu bir FETÖ yöntemidir. Ne münasebet, hem de bahsettiği kadınlar mütedeyyin kadınlar” dedi.

Kadınlara yönelik böyle bir uygulamaya tahammül edilemeyeceğini belirten Zengin şöyle devam etti:

“Bütün hayatı kadın mücadelesi ile geçmiş bir insanım, böyle bir şeye müsaade edebilir miyiz biz? Bir kadının böyle aranmasına biz tahammül edebilir miyiz? Bunları yaparak bir kampanyanın sesi oluyor, tabi onların dışarıda ekipleri var. Büyütüyorlar, TT yapıyorlar. Türkiye’deki cezaevleri dünya ile kıyaslanamayacak kadar şartları iyi. Hiç kimse cezaevinde olsun istemem, istemeyiz. Süreçlerden geçerek geliniyor, anlatılıyor çocukları çok üzgün. Ama onların üzülmesi suçu ortadan kaldırmıyor. Yani burada odaklanmamız gereken ailesi çocukları değil, odaklanmamız gereken suçu iddia edilen şüpheli, mahkumsa mahkum. Türkiye’de cezaevlerinde bu şekilde bir muamele olamaz. Bunlar kesinlikle yok, kasti bir siyasi propaganda var.”

GERGERLİOĞLU’NDAN YANIT: YALANLA SUÇ BASTIRMAYA ÇALIŞIYOR

Zengin’in “Meclis’i terörize etmek”le suçladığı HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise “Çıplak arama ile binlerce kadını utanç, korku içinde bırakanlar bir de üstüne inkar, iftira ve yalanla suç bastırmaya çalışıyor. Halen kadınlardan yazılı, görsel bir çok açıklama geliyor Kaç bininci açıklamada utanacaksınız ,bu hayasızlığı örtmekten vazgeçeceksiniz?” yanıtını verdi.

‘Çıplak aramaya’ maruz kaldığını söyleyen kadınlar sosyal medyadan AKP’li Zengin’e yanıt verdi:

Gezi davasında yargılanan Mücella yapıcı, “Öyle mi? Siz de hiç utanma arlanma yok mu? Bir parkı savundum diye beni 60 yaşımda aşağılayıcı bir şekilde çıplak aramaya maruz bıraktınız ve bunu başka kadınlar yaşamasın diye açık açık ifşa etmek zorunda kaldım…Açtığım dava hala devam ediyor…Susun bari…” dedi.

 

Benzer Haberler