AKP’li yöneticiden depremzedelere skandal sözler: Şovmensiniz

28 Mart 2022 Pazartesi

İzmir’de 117 yurttaşın hayatını kaybettiği depremin üzerinden 17 ay geçmesine rağmen hala yeni evlerine kavuşamayan depremzedeler AKP İl Başkanlığı önünde tepkilerini dile getirdi. AKP İl Başkan Danışmanı Mustafa Kandil, binaya girmesine izin vermediği depremzedelere yönelik “Şovmenlik yapıyorsunuz, yalancısınız” şeklinde ifadeler kullandı.

İzmir’de depremin en çok etkilediği Bayraklı’daki AKP İl Başkanlığı binası önüne protesto gösterisi düzenlendi. Yeni evlerinin hala teslim edilmediği belirten depremzedeler, “Depremzede burada devlet nerede”, “Kentsel dönüşümcü değil depremzedeyiz” sloganları ile yürüdükten sonra AKP İl Başkanlığı binasına girmek istedi. Ancak grup ile bina önündeki görevliler arasında gerginlik çıktı.

Geçmişte il başkan yardımcılığı da yapmış olan AKP İl Başkan Danışmanı Mustafa Kandil ve bazı AKP’li yöneticilerin de devreye girmesiyle, kapı önündeki gerginlik iyice tırmandı. Sivil ve resmi kıyafetli polis ekipleri, girişte güvenlik önlemi aldı. Bazı AKP’li yöneticiler ile polis, depremzede kadınlar ve gazetecilerin görüntü almasını engellemeye çalıştı.

“YALANDAN BAĞIRARAK…”

AKP’li Kandil’in, İl Başkanı Sürekli ile görüşmek isteyen kadınlara “Ama böyle yalandan bağırarak olmaz” demesi tansiyonu artırdı. Buna tepki gösteren depremzede kadınlardan birisinin, “Bize yalancı demeniz sabrımızı taşırdı” sözleri üzerine AKP’li Kandil, “Bizim yaptıklarımızı görmüyorsanız, ben size aynı şekilde yalancı derim” yanıtını verdi. Kandil’in sözleri üzerine öfkelenen depremzede kadınlardan birisi “75 bin konut açıkta, elde 5 bin konut var. İyi niyet yok burada” diye bağırarak ağladı.

Mustafa Kandil, kadınların “Ne yaptınız peki” sorusuna ise “Kameralar karşısında şov yapmanıza gerek yok. Kerem bey sizinle defalarca buluştu. Bu kadar iyi niyeti suistimal ediyorsunuz. Ben bu arkadaşlarla diyaloğa girmek istemiyorum, buraya şova gelmişler. Alalım arkadaşları dışarıya” karşılığını verdi. AKP’li Kandil’in arkasını dönüp “Memur arkadaşlar, gelin buraya” diyerek polis memurlarını çağırması da dikkati çekti. AKP’li Kandil’in polislerin amirine de kadınları işaret ederek “Arkadaşları alalım” dediği duyuldu. Kandil bu sırada resmi üniformalı bir polisi de “Gelsene buraya” diyerek yanına çağırdı.

Depremzede bir kadının, Kandil’in arkasından “Evim yok, eşim yok, işim yok, beş parasızım” diye bağırması dikkati çekti. Dakikalar süren tartışmaların ardından gruptan seçilen 5 kişi içeri alındı. Sorunlarını anlatan kadınlar daha sonra AKP İl binasından ayrıldı.

NE OLMUŞTU?

İzmir’de 117 yurttaşın hayatını kaybettiği 30 Ekim 2020 depreminin ardından on binlerce konut için ‘oturulamaz’ raporu verilmiş, yıkım süreci başlatılmıştı. Çok sayıda depremzede aile, inşaat maliyetlerinin aşırı artış gösterdiği bu dönemde, yeni evlerine kavuşabilmek için “emsal artışı” ve “sıfır faizli kredi” taleplerini dile getiriyordu. İzmir Büyükşehir Belediyesi geçen aylarda emsal artışı kararı alıp depremzede yurttaşları sevindirmiş ancak TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin açtığı dava sonucu süreç tıkanmıştı. Sıfır faizli kredi konusunda ise çok sayıda hükümet yetkilisi ile görüşülmesine rağmen olumlu bir yanıt alınamamıştı.

6 kadın 6 mucize! 17 saat sonra kurtarıldılar

 

Benzer Haberler