AKP’li Yerlikaya’nın özgeçmişi boş kaldı: İş tecrübesi hiç yok!

28 Ağustos 2020 Cuma

AKP’li Yerlikaya’nın özgeçmişi boş kaldı: İş tecrübesi hiç yok!

Haziran ayında Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanan eski milli güreşçi olan Hamza Yerlikaya’nın özgeçmişindeki ‘Bankacılık ve İşletmecilik Dallarında İş Tecrübesi’ kısmı boş bırakıldığı ortaya çıktı.

AKP’de siyaset yapmış isimlerin, kamu bankalarının üst yönetimine atanması tartışmaları sürerken, geçtiğimiz haziran ayında eski milli güreşçi olan Hamza Yerlikaya’nın Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanması uzun süre gündemdeki yerini korumuştu. Bankanın Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayımlanan 1 Ocak-30 Haziran dönemine ait finansal raporundaki bilgilere göre, finans sektöründe 20-35 yıl arasında görev yapmış isimler, hayatları boyunca sadece banka müşterisi olmuş kişilerin altında çalışıyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, 12 Haziran’da Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanan Hamza Yerlikaya’nın ‘Bankacılık ve İşletmecilik Dallarında İş Tecrübesi’ kısmı boş bırakıldı. Vakıfbank’ın yönetim kurulunda yer alan bazı isimlerin mesleki tecrübelerinin 30 yılı aştığı, çok sayıda genel müdür yardımcısının da 25 yıldır bankacılık sektöründe görev yaptığı görüldü.

AKP eski milletvekillerinden Abdülkadir Aksu geçen yıl bankanın yönetim kurulu başkanlığına, Sadık Yakut yönetim kurulu üyeliğine getirilmişti. Bankacılık ve işletmecilik alanında hiç tecrübesi olmayan bu isimlerin Vakıfbank’ın üst yönetimine getirilmesi, ehliyet ve liyakat açısından çok tartışılacak bir tablo ortaya çıkardı. Bankanın en tepesindeki isim olan Abdülkadir Aksu ile Kayseri eski milletvekili Sadık Yakut sektörde 1 yıllık kıdeme sahip.

Sözcü’nün haberine göre, banka yönetim kurulları, krediler, personel politikası, denetim ve yasal-teknik altyapıya kadar birçok başlıkta en üst karar alma organı olarak görev yapıyor. Vakıfbank Yönetim Kurulu’nun 9 üyesinin 3’ü bankacılık tecrübesine sahip değil.

Benzer Haberler