AKP’li vekillerin cevabını merak ettiği soru… Kılıçdaroğlu’na defalarca sordular

7 Aralık 2021 Salı

AKP’li vekillerin cevabını merak ettiği soru… Kılıçdaroğlu’na defalarca sordular

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bütçe konuşmasında AKP’li vekiller onlarca kez “Aday mısınız” diye sordu, Numan Kurtulmuş, “Cumhurbaşkanlığı adaylığına biraz daha fazla yakın olduğunu gördüm” dedi.

Türkiye’de her ne kadar seçime daha iki yıl olsa da, ekonomi başta olmak üzere birçok alanda yaşanan sorunlar muhalefetin adayının kim olacağına dair tartışmaların gündemde kalmasına neden oluyor.

Bu kapsamda yapılan bazı anketlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş başta olmak üzere birçok ismin adı öne çıkıyor.

Millet İttifakı’nın adayının kim olacağı, dün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda başlayan bütçe görüşmelerinde de gündeme geldi.

Çok sayıda sataşma yaşanan görüşmelerde en çok sorulan soru, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olup olmayacağıydı.

Kılıçdaroğlu: Bunların yatacak yeri yok, gidecekler

RAMAZAN CAN’A BU KEZ YANIT YOK

2021 yılı bütçe görüşmelerinde AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, CHP lideri Kılıçdaroğlu konuşurken “Aday ol, aday!” diye seslenmiş, Kılıçdaroğlu da “Benim aday olup olamayacağımı size kim söyledi?” diye karşılık vermişti. Bu sözler üzerine de Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı konuşulmaya başlanmıştı.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın aktardığına göre Ramazan Can 2022 yılı bütçe görüşmelerinde de Kılıçdaroğlu’na konuşması sırasında birçok kez “Aday mısın?” diye sordu, ancak Kılıçdaroğlu yanıt vermedi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN ADAYLIK YANITI: GELİYOR GELMEKTE OLAN

Bu arada AKP Aydın Milletvekili Metin Yavuz da “Aday olacak mısınız? Aday olun bence” diye seslendi. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, “Benim adaylığım niye seni bu kadar ilgilendiriyor, ha? Gel, gel, gel, geliyor gelmekte olan unutma! Geliyor gelmekte olan unutma sen!” yanıtı verdi.

‘BAKIN GİDECEKLERİNİ BUNLAR DA BİLİYOR’

Kılıçdaroğlu’nun bu yanıtı sonrası AKP Milletvekilleri Salih Cora, Alpay Özalan defalarca “Aday mısın” diye seslenmeye devam etti. Kılıçdaroğlu ısrarlı sözler üzerine bu kez Özalan’a “Patlama, patlama! Bir şey daha söyleyeyim: Bakın, gideceklerini bunlar da çok iyi biliyor” diye yanıt verdi.

‘KILIÇDAROĞLU CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞINA BİRAZ DAHA FAZLA YAKIN’

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye çıkan AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da adaylık konusunu gündeme getirdi.

Kurtulmuş, Kılıçdaroğlu’nun bir önceki yılda hararetli bir konuşma yaptığını hatırlattı, “Dedik ki: Acaba Sayın Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığını ilan eder mi? Ben açıkçası, Kılıçdaroğlu’nun bu seneki konuşmasında Cumhurbaşkanlığı adaylığına biraz daha fazla yakın olduğunu gördüm ama burada bu isimlendirmeyi yapmak haddimize değildir, bize düşmez” dedi.

Benzer Haberler