AKP’li vekil hakkında yolsuzluk haberi yapan gazeteci tutuklandı

Yayın tarihi: 13 Eylül 2022 Salı 6:13 pm - Güncelleme: 13 Eylül 2022 Salı 6:13 pm

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül yaptığı bir yolsuzluk AKP Milletvekili Vahit Kiler’e “kurt siyasetçi” dediği için verilen cezanın kesinleşmesi üzerine tutuklandı.

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül hakkında, 2014 yılında yaptığı bir yolsuzluk haberinde AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’e “kurt siyasetçi” dediği için verilen bin 500 TL adli para cezası kesinleşti. Sinan Aygül bu durum üzerine tutuklandı. Aygül, Bitlis E Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Aygül’ün avukatı Burhan Aksoy, cezanın basın ve ifade özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik bir karar olduğunu söyledi. Cezanın ödenmesi durumunda Aygül’ün tahliye olacağını belirten Burhan Aksoy, “1500 TL adli para cezası, 75 gün hapis cezasına tekabül ediyor. Ödenmesi durumunda tahliye işlemi gerçekleşecek. Ödeme zamanı ve dolayısıyla hapis cezasının ne kadar süreceği müvekkilimin vereceği karara bağlıdır” dedi.

YOLSUZLUK HABERİ YAPMIŞTI

Sinan Aygül, 2014 yılında Bitlis’te yapılan 450 milyon dolarlık Jeotermal Enerji Projesi’nde yolsuzluk iddiasında bulunduğu haberinde, dönemin AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’e ‘kurt siyasetçi’ ifadesini kullanmıştı. Haberin ardından Aygül’e hakaret davası açılmıştı.

Gazeteci Aygül hakkında 2015 yılında Tatvan 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, ‘basın yoluyla hakaret etmek’ suçundan 1.500 TL adli para cezası verilerek hükmün açıklanması geri bırakılmıştı(HAGB). Aygül, daha sonra yaptığı bir taciz haberinden dolayı aldığı ceza üzerine HAGB kararı açıklanmış ve aldığı para cezası kesinleşmişti.

PROTESTO İÇİN ÖDEMEDİ

Cezanın açıklandığı 2021 yılının kasım ayında yaptığı açıklamada, verilen cezanın basın ve ifade özgürlüğüne vurulan bir darbe olduğunu söyleyen Aygül “Gazeteciyim ve güncel bir konuda haber verme maksatlı bir köşe yazısı kaleme almıştım. Görülen davada yazdığım yazıda söz konusu siyasetçi ile ilgili ‘kurt siyasetçi’ şeklinde bir tabir kullandım. Bu bir deyim ve anlamı da açık. İlgili kişi de bir siyasetçi. Eleştiri sınırları belli. Dava açılması bile abesken bu davadan ceza almak basın ve ifade özgürlüğü açısından çok acı bir durum. Mahkemenin bu kararına karşı sivil itaatsizlik hakkımı kullanıyorum, adli para cezasını ödemiyorum” demişti.

CHP’li Altay’dan Erdoğan’a yolsuzluk tepkisi! “Allah’tan kork”