AKP’li vekil duyurdu: Türkiye çayı da ithal edecek…

18 Kasım 2018 Pazar

AKP Giresun Milletvekili Öztürk, çay ekim alanlarının artmaması halinde Türkiye’nin 2023 yılına doğru çay ithal etmek zorunda kalacağını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütçesinin görüşmeleri esnasında söz alan AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, çay üretimi ile ilgili uyarılarda bulunarak, çay ekim alanları artmazsa Türkiye’nin 2023 yılına doğru çay ithal etmek zorunda kalacağını söyledi.

Konuşmasında çay konusuna değinen Öztürk, yeni çay bahçeleri kurulmasına izin verilmesi gerektiğini, aksi takdirde bir süre sonra Türkiye’nin çay ithal etmek zorunda kalacağını ifade ederek, “Türkiye kişi başına çay tüketiminde dünyada birinci sıraya geldi. En fazla çayı biz tüketiyoruz. Çay sadece doğu Karadeniz Bölgemizde üretiliyor. Üretimi sınırlı. Nüfusumuz her yıl yüzde birden fazla artıyor. Bir projeksiyona göre Türkiye 2023 yılına doğru net çay ithalatçı durumuna gelecek” dedi.

Öztürk, “O bakımdan bizim hem verimliliği hem de kaliteyi artırmamız lazım. Yeni çaylıklar ihdas etmemiz şarttır. Giresun’un doğu bölgesinde yüksek kaliteli çay üretilmektedir. Bilindiği gibi ÇAYKUR Tirebolu 42 markasıyla meşhur bir çay çeşidi de vardır. Çay Kanunu’ndaki bir değişiklikle bu bölgeye yeni çaylıklar kurulması için ruhsat verilmesi gerekir. Bu bölgede kurulacak yeni çaylıklar hem ülke ihtiyacını karşılayacak, hem de yörenin kalkınmasına katkı yapacaktır” diye konuştu.