AKP’li vekil 19 yılda açılan cezaevi sayısıyla iftihar etti

11 Aralık 2021 Cumartesi

AKP’li vekil 19 yılda açılan cezaevi sayısıyla iftihar etti

AKP İnsan Hakları Başkan Yardımcısı ve AKP Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, 19 yılda Türkiye’de 261 adet cezaevi açıldığını söyledi.

AKP İnsan Hakları Başkan Yardımcısı ve AKP Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Ceza İnfaz Kurumları İle Tutukevleri İşyurtları Kurumu Bütçesi üzerine açıklamalarda bulundu.

Yurdunuseven, “2021 Aralık ayı itibariyle ülkemizde 385 ceza infaz kurumunda 295 bin 490 hükümlü ve tutuklu barındırılmaktadır.2002 yılından bu yana 261 adet Avrupa Birliği normlarına uygun yeni ceza infaz kurumu inşaatı tamamlanarak, kullanıma açılmıştır” dedi.

“71 BİN 477 PERSONEL GÖREV YAPIYOR”

2002’den bu yana 20.kez Türk milletinin inanarak ve güvenerek bütçe hazırlama yetkisini partisine verdiğini söyleyen Yurdunuseven, ceza infaz kurumlarının mevcut durumuna ilişkin ise, “Adalet Bakanlığımıza bağlı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Taşra Teşkilatına Bağlı Kurumlarda Görev Yapan Personelin 42 bin 313’ı kadrolu, 28 bin 960’ı sözleşmeli ve 204’ü sürekli işçi olmak üzere toplam 71 bin 477 personel görev yapmaktadır” ifadelerini kullandı.

“AB NORMLARINA UYGUN CEZAEVLERİ YAPTIK”

Türkiye’de 19 yılda açılan cezaevlerinin Avrupa Birliği normlarına göre yapıldığını kaydeden İbrahim Yurdunuseven, şunları söyledi:
“2021 Aralık ayı itibariyle ülkemizde 385 ceza infaz kurumunda 295 bin 490 hükümlü ve tutuklu barındırılmaktadır.2002 yılından bu yana 261 adet Avrupa Birliği normlarına uygun yeni ceza infaz kurumu inşaatı tamamlanarak, kullanıma açılmıştır.

Aynı zamanda infaz rejimine uygun olmayan, yeterli eğitim ve iyileştirme çalışması yapılamayan, çok eski yapılardan oluşması ve bazılarının taş bina olması nedeniyle fiziki kapasitesi yetersiz olan 372 ceza infaz kurumu da kapatılmıştır.

Mevcut ceza infaz kurumlarımızın elektrik, su, doğalgaz, sıhhi tesisat, çatı ve genel tadilatları kapsamında büyük ve küçük onarımları yaptırılarak kurumlarımızın fiziki şartları iyileştirilmiştir.”

“DARBE YILLARININ CEZAEVLERİ MÜZE OLDU”

İnfazlara ve mahkûm isyanlarına tanıklık eden, darbe yıllarının acılarının yaşandığı cezaevleri de müzeye dönüştürdüklerini söyleyen AKP’li Yurdunuseven, “Burada 2002 öncesi ve günümüzü karşılaştırmak isteyen her vekilimizi ve halkımızı Ulucanlar cezaevini ziyaret etmeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Bir Pudra şekeri vakası daha! Bu kez başrolde AKP’li ilçe başkanı var

Benzer Haberler